1. A menta az ajakosok családjába (Lamiaceae) tartozó évelő, lágy szárú növény. Több mint húsz faja ismeretes. Őshazája kétséges. Hazánkban legismertebb a bors- vagy borsos menta, amelyet angol mentaként is említenek, illetve a fodormenta. A termesztett mentafajok közül a borsmenta (Mentha piperita) a legjelentősebb. Nevében a bors előtag számos más nyelvben is megtalálható, ugyanis a faj jellegzetesen csípős, aromás ízére utal.
2. Léteznek olyan különleges mentafajok is, amelyeknél a kellemes mentolos aromán felül további illatok és ízek is felfedezhetők, ilyen például a citrom-, az alma-, a narancs-vagy az ananászmenta, illetve a zöldesbarna levelű csokoládémenta. Ennél az intenzív mentoloscsokoládé-illatú növénynél az ember azt gondolja, csupán megtréfálják az érzékszervei.
3. Neve görög eredetű. A görög mitológia úgy tartja, hogy Menthe nimfára szemet vetett Hádész, az alvilág istene, akinek féltékeny és feldühödött felesége, Perszephoné fűszer- és gyógynövénnyé változtatta a gyönyörű nimfát. Egy másik verzió szerint azonban Hádész változtatta át a nimfát mentává, így mentette meg őt Perszephoné bosszújától.
4. A menta nagyon könnyen termeszthető, fagytűrő növény. Tápanyagban gazdag talajt igényel, fény- és vízigényes. Virágládába és cserépbe egyaránt ültethető, viszont ajánlatos átgondolni, hová rakjuk a kertben, mivel nagyon gyorsan és agresszíven terjed. Korlátlan elszaporodása megakadályozható, ha fenék nélküli vödröt süllyesztünk a földbe, s abba ültetjük a mentát. Tegyük gyümölcsfák közelébe, mivel a virágja mágnesként vonzza a méheket, ezáltal elősegíti a beporzást!
5. Szedését júliusban és szeptemberben a virágzás előtt kell elvégezni. Ilyenkor a levelek erős mentolos illatúak, ízűk először égető, majd hűsítő. Ha szárítani akarjuk, akkor az ollóval levágott hajtásokat (egyszerre legfeljebb tíz darabot) három percre mikrohullámú sütőbe kell rakni úgy, hogy egy kis pohárban fél deciliter vizet is melléteszünk. A hajtások csokorba kötve is száríthatók a padláson, illetve sötét, száraz, huzatos helyen fellógatva, ahogy azt nagyanyáink tették egykor. Fagyasztani is lehet, ha később szeretnénk felhasználni. Egy jégkockába rejtett, fagyott mentalevél igazán jól jön a mentaszörphöz.