Jump to content

Mindent a házi kenyérsütésről

2017. 02. 02. 17:05

Egy jó recept mindig jól jön, ám a házi készítésű, finom, friss kenyér rejtelme nem csak abban rejlik. Összefoglaltuk, hogyan kell kiváló házi kenyeret készíteni.

A házi kenyérsütés legmodernebb eszköze az elektromos dagasztó és kenyérsütő gép. A legnagyobb előnye az, hogy nagyon egyszerű a kezelése. Az így készült kenyér ára kb. fele a boltiénak. S bár nem nélkülözhetetlen háztartási eszköz, de sok kísérletezési lehetőség és sikerélmény forrása lehet.

Mikor előnyös a használata?

- ha reggel mindig friss kenyeret szeretnénk enni, de lusták vagyunk korán elmenni a boltba

- a közeli boltban soha sincs reggel friss, meleg kenyér

- speciális diétát kell tartanunk, s ilyen kenyér vagy péksütemény a környéken nem kapható, vagy nagyon drága

- ha a különleges ízek rajongói vagyunk, és ezeket saját magunk szeretjük kikísérletezni.

A leggyakoribb kenyérsütési ballépések

A tészta túlkelt, mert a készülék az átlagosnál melegebb helyen áll, vagy süti a nap. Túl sok élesztőt tettünk bele, az élesztőt már előre megfuttattuk, esetleg túl aktív az élesztőnk. Túl lágyra készítettük a tésztát. Csökkentsük kissé a folyadék mennyiségét!

A tészta nem kelt meg, a kenyér kicsi maradt és nehéz lett:

A készülék túl hideg helyen áll, a környezete nagyon lehűti. Az élesztő nem volt elég aktív (lejárt a szavatossági ideje, vagy a kelleténél kevesebbet tettünk bele). A liszt túl öreg, vagy kicsi a sikértartalma. A liszt sikértartalmát javíthatjuk azzal, hogy egy késhegynyi aszkorbinsavat adunk hozzá (gyógyszertárban kapható). A tésztát túl keményre készítettük. Tegyünk kicsit több folyadékot hozzá! A tésztát erősen megsóztuk.

Túl sok adalékanyagot tettünk a liszt mennyiségéhez képest, és ezek csökkentik az élesztő gázképző hatását. Csökkentsük az adalékanyagok arányát, vagy növeljük az élesztő mennyiségét!

Néhány adat, hogy ne kelljen méricskélni

Egy csomag szárazélesztő 7 g, a kb. fél kg-os kenyérhez ennek a felét, tehát 3.5 g-ot használunk fel. A receptekben azonban, hogy ne szerepeljen ilyen háztartási mérőeszközökkel mérhetetlen töredék mennyiség, 3 g-ot adunk meg. A fél csomag szárazélesztő 1 1/2 kiskanál vagy 3 mokkáskanál, így a legegyszerűbb kimérni, időnként ilyen formában is szerepel a receptekben.

A friss élesztő leggyakrabban 5 dkg-os csomagban kapható összepréselt állapotban, ennek az élesztőnek az 1/4-ét vegyük egy fél kg-os kenyérhez. Ez 1.25 dkg lenne, de a receptekben 1 dkg szerepel, az előbb említett mérési pontatlanságok miatt.

Kalács recept (alaptészta)

Hozzávalók:

- 1 1/2 kiskanál szárazélesztő
- 20 dkg finomliszt
- 20 dkg rétesliszt
- 10 dkg cukor
- 10 dkg vaj
- 3 evőkanál tejpor
- 1 mokkáskanál só
- 3 dl langyos víz

Elkészítése

A hozzávalókat a kis dagasztóedénybe töltjük, és mehet is!.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát is!

(Forrás: biokalauz.hu | eon.hu | Kép: pixabay.com, staticflickr.com)