Jump to content

A szegénység az agyban dől el

2018. 05. 17. 15:00

Többek közt befolyással van arra is, aminek köszönhetően egy ördögi kör alakul ki. Mit mondanak a legfrissebb kutatások, amelyek a szegénység és az elszegényedés okát firtatják? Első sorban azt, hogy a szegények és gazdasok agya különbözik.

A nélkülözés nem csak a mindennapokra, de a szervezet és az agy állapotára is kihatással van. A témában publikált legfrissebb kutatások, legalábbis erre a következtetésre jutottak.

Kis pénz, kisebb szürkeállomány

Megdöbbentő agyi eltérésekre bukkant rá a szegénység agyra gyakorolt hatásait vizsgáló kutatócsoport. A több mint háromszáz, különböző élethelyzetben lévő alany agyát és gazdasági helyzetét tanulmányozva, arra jutottak a szakértők, hogy az alacsonyabb társadalmi státuszú, szűkösebb pénzügyi forrásokkal rendelkezők szürkeállománya kisebb, mint azoké, akik megfelelő anyagi környezetből jönnek.

De nem csak a szürkeállomány kiterjedtsége nagyobb a magasabb társadalmi státusszal bíróknak, hanem az agyban lévő funkcionális elkülönülés is intenzívebb. Ez utóbbi a jobb memória és a demencia elleni küzdelem záloga.

A másik érdekesség, hogy az agy anatómiai felépítése is változik a szegénység állapotában eltöltött évekkel párhuzamosan.

Miért épül le az agy a nélkülözésben?

Ha egyetlen okot kellene megnevezni, ami szélsebességgel képes az agyat elpusztítani, az a stressz. Az alacsonyabb pénzügyi helyzetben lévő emberek mindennapjaira pedig jócskán jut belőle, elvégre azon sakkozni, hogy mit, mikor és mennyiért fizessen be vagy vásároljon meg, kimeríti az embert mentálisan.

Az állandó küzdelem, ami a fennmaradásért zajlik, csökkenti a kognitív képességeket. Egy idő után romlani kezd a memória és az agyi feldolgozási folyamatok is rosszabbul teljesítenek.

Az állandó nélkülözés és az abból fakadó szorongás a stresszhormonok termelődésének kedvez. A hosszú időn keresztül fennálló rossz gazdasági helyzet egy idő után a szervezet egészére kihatással lesz, aminek következtében a magas stresszhormonszint állandósul, ami az agyat is érinti. Az agy működése emiatt romlik, és a komolyabb egészségügyi problémát jelentő betegségek kialakulásának kockázata is megnövekszik.

A másik ok, ami hozzájárul az agy állapotának romlásához, az a tény, hogy az alacsonyabb juttatásokból élők nem jutnak hozzá a minőségi élelmiszerekhez, a szellemi stimulálást jelentő programokhoz, de a fizikai erőt igénylő tevékenységek, például a sport, is kiesig a látóterükből, a finanszírozás hiánya miatt. A szellemi és fizikai kihívás hiányában, az agy szépen lassan eltompul.

(Forrás: biokalauz.co.hu | Kép: pixabay.com)