Jump to content

Energiahatékonyság, a rezsicsökkentés továbbgondolása

2013. 12. 12. 21:27

Az utóbbi időszakban több fórumon is hallható volt, hogy Magyarországon a megújuló energiák részaránya a teljes energiafelhasználásban meghaladta a korábban kitűzött célokat, az ország jól teljesít az energetikai vállalások tekintetében. Vajon valóban így áll a helyzet?

A közelmúltban több konferencián is elhangzott, hogy a megújuló energia szektorban elért eredmények tekintetében, hazánk egyáltalán nem áll rosszul. A legújabb adatok szerint a megújulók részaránya 2012-ben elérte a 9,3 százalékot szemben a vállalt 7,6 százalékos céllal (2020-ig összesen 14,65%). Az eredmény különösen annak ismeretében kiváló, hogy időarányosan ezt a szintet 2016-ra kellene teljesítenünk. A nyilatkozók szerint Magyarország a továbbiakban is tartja a megújulók arányának hasonló ütemű bővítését, vagyis a fejlődés garantált.

A Kormányzat egyik legjelentősebb és kétségkívül legnépszerűbb intézkedése a lakossági energiafelhasználás költségeinek visszafogása, vagyis a rezsicsökkentés. A direkt beavatkozásnak azonban nyilvánvalóan megvannak a maga közgazdasági, politikai és matematikai korlátai: bizonyos szint alá nem csökkenthető, hiszen az energia továbbra is pénzbe kerül. Egyedül annak az energiának lehet akár a teljes költségét megtakarítani, amit nem használunk el, vagyis az adott teljesítményhez (fűtés-hűtés, ipar, közlekedés, stb.) modernebb eszközökkel, technológiákkal kevesebb energiát használunk fel. Ezt hívjuk energiahatékonyságnak. Magyarországon köztudottan pazarlóan bánunk a nemrég még túl olcsó, ma már igencsak drága energiával. Itt még nagyon sok a teendő, és ez lehet a rezsicsökkentés jövőbeli tartaléka, továbbfejlesztésének, csökkentésének lehetősége.

Hogyan gondolkodnak erről a szakemberek, felelős szakpolitikusok, döntéshozók, egyéni és közösségi, illetve céges felhasználók? A témában szinte kivétel nélkül mindenki érintett, teszünk-e eleget, vagy tehetnénk-e többet, a jelenlegi helyzet javítása céljából egy kedvezőbb jövő érdekében? A válaszokat az érdeklődők a Renexpo Central Europe 8. nemzetközi energetikai szakkiállításon kaphatják meg, amely 2014-ben ismét kiemelt szakmai támogatottságot élvez. A rendezvény fő partnerei lesznek a 2014-ben is a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Innovációs Hivatal.

A Reeco Hungary Kft. sajtóközleményéből kiderül, rendezvény a kutatásfejlesztési eredmények, ezen belül kiemelten a megújuló energia és energiahatékonyság területének vezető szakmai rendezvényévé nőtte ki magát az elmúlt években. A rendezvény az innovatív termékek és technológiák bemutatkozási lehetőségét kínálja egy magas színvonalú kiállítás és több szakmai konferencia keretében a piaci szereplők, gyártók, tervezők, kutatók és szolgáltatók számára.

A kiállítás a résztvevők visszajelzései alapján, valamint a piaci igények és nemzetközi trendek ismeretében 2014-ben elhagyva a szombati lakossági napot, hétköznap lesz látogatható, ezzel is fokozva az esemény szakmai jellegét. Az évente mintegy 90-120 kiállítót felvonultató kiállítás mellett több rangos nemzetközi és hazai konferencia és workshop is helyet kap hazai és nemzetközi energetikai szakpolitika, biogáz, biomassza, napelem, napkollektor és fűtéstechnika, finanszírozási és energiahatékonysági lehetőségek témában.

Fotó: freedigitalphotos.net

biokalauz.hu/MTI