Jump to content

Glifozát? Mit kell tudni a betiltásra kerülő szerről?

2017. 10. 31. 09:00

Elhalasztották a szavazást az uniós tagállamok a valószínűleg rákkeltő glifozát gyomirtó szer további engedélyezéséről. Az Európai Bizottság eredetileg a vegyszer újabb tízéves engedélyezését javasolta, de nem kapott kellő többséget a tagállamoktól. Magyarország a vegyszer további használatának támogatói között volt. 

A glifozátról tegnap, október 24-én szavazott az Európai Parlament. Az elfogadott javaslat a szer EU-s kivonását szorgalmazza, 5 év türelmi idővel.

Idén hivatalos európai polgári kezdeményezés (ECI) is indult a glifozát betiltásáért, amelyhez eddig több mint 1,3 millió uniós állampolgár csatlakozott. Az aláírásgyűjtésben számtalan civil szervezet és mozgalom mellett a Greenpeace is részt vett.

Elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság a fentiekkel szembemenve mégsem a glifozát betiltását, hanem további 10 éves engedélyezését terjesztette elő. A javaslat azonban az ügyben 2016 óta tartott előző 4 tagállami szavazáshoz hasonlóan ezúttal sem kapta meg a szükséges többséget. A Greenpeace üdvözli, hogy ma nem hosszabbították meg a kockázatos vegyszer engedélyét.

Ausztria, Belgium, Franciaország, Görögország, Horvátország, Luxemburg, Olaszország, Málta, Szlovénia és Svédország utasította el a javaslatot, míg Németország és Portugália tartózkodott. A többi uniós tagállam, köztük Magyarország is, támogatta a rákkeltéssel vádolt gyomirtó újabb 10 éves engedélyezését.

„Azt várjuk a kormánytól, hogy a magyar emberek egészségének védelmét szem előtt tartva ne szavazzák meg a szer további engedélyezését a következő szavazáson” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

A glifozátról

A glifozát világszerte és Magyarországon is a legelterjedtebb gyomirtó szer. Az eredetileg a Monsanto által kifejlesztett vegyszert az ENSZ rákkutatási ügynöksége, az IARC „valószínűleg emberi rákkeltő anyagként” sorolta be. Az európai hatóságok ennek ellenére nem követték ezt a besorolást. Mint később kiderült, ezen hatóságok álláspontját megalapozó tanulmányok nagy mértékben szó szerint lemásolták a Monsanto óriásvállalat dokumentumait. 

A kismamák szervezetében is kimutatható glifozát a méhlepény- és embrionális sejtekben nekrózist és apoptózist, azaz nem programozott és programozott sejthalált válthat ki.

A napokban bemutatott átfogó tanulmány szerint az európai talajok 45%-a szennyezett a glifozáttal vagy bomlástermékével, ami a kutatók szerint kockázatot jelenthet az emberi egészégre és a környezetre. A vizsgálat szerint a magyar talajok is szennyezettek.

(Forrás: biokalauz.hu | Kép: pixabay.com, pexels.com)