Jump to content

Szenvedés, izzadás, tökéletes alak, elképesztő flow élmény- mi is az a spinning?

2017. 09. 05. 09:05

A mostanában igen divatossá vált edzésforma méltán lett az edzőtermek és a zsírégetőórák királya. Egy kiadós tekerés után testi-lelki megnyugvással és azzal az érzettel botorkálhatunk az öltöző felé, hogy tényleg tettünk valami magunkért, és nem csak edzettünk egyet. De miért is olyan különleges a testnek a spinning?

Rengeteg zsírégetéssel és tökéletes comb-fenék ívvel kecsegtető edzésforma közül választhatunk bármelyik edzőteremben, de sajnos nem mindegyik hozza a várva várt eredményt, ami olykor nem a lelkes sportló számlájára írható. A spinning esetében viszont nem futsz lyukra. Egy hatvan perces edzés ugyanis felér vagy három bármi mással.

Spin it!

A spinning, amit gyakran indoor cyclingnek is neveznek igazán pörgős edzésforma, aminek a végén saját izzadságodon csúszkálva szállsz le a bringáról. Tényleg. A spinning edzés egy speciális erre a célra kialakított biciklivel történik, zenére, edzővel, UV-fényben.

„A spinning egy izgalmas, üdítő edzésforma, amely kiváló az állóképesség fejlesztésére, a keringési- és légző rendszer egészségi szintjének növelésére és a mindennapi stressz leküzdésére. Ízületkímélő mozgásforma. Egy tipikus indoor cycling órán az edző vezetésével azokat a mozgásokat gyakorolhatjuk, amelyek terepen, a szabadban való biciklizés közben is felmerülnek: hegymenet, sprint, szakaszos gyorsulás stb.” – olvasható a Life1 wellness órabemutatójában.

Intenzív és rendesen átmozgat, de nem kell megrettenni tőle, mert mindenki a saját erőnlétének és edzettségi szintjének megfelelően kezdi, viszont egy-két hét rendszeres spinningelés után észrevehető az nagyfokú állóképességjavulás. Gyakorlatilag mindenkinek ajánlott a kezdő bicajostól, a profi versenyzőig, mert mindenki talál benne kihívást saját maga számára.

Tippek kezdőknek

Ha spinning edzésre készült a legfontosabb, hogy legyen nálad legalább fél, de inkább egy liter folyadék, ugyanis az első tíz perc után már garantáltan többet fogsz kiizzadni, mint bármely más eddigi edzés során.

Érdemes beruházni egy biciklis nadrágra (kb.2500 Ft), ami a megfelelő helyen van kipárnázva, így nem lesz kényelmetlen, netán fájdalmas végig tekerni egy órát. Viszont semmiképp ne menj bő vagy hosszú szárú nadrágba, egyrészt mert az könnyen beakadhat a pedálba, másrészt pedig a hőérzeted is jobb lesz rövidnadrágban.

A felsőrész nem árt, ha légáteresztő az izzadság elvezetés fokozásának érdekében, de egy jó nedvszívóképességű ujjatlan is megteszi. Ami a cipőt illeti, a hagyományos sportcipő is teljesen megfelelő, idővel pedig le lehet cserélni bicajoscipőre, a jobb teljesítmény pedálhoz való tapadás érdekében.

A ruházat mellett figyelj a tempóra, először próbáld tartani a percenkéni pedálfordulatot. Állj ki kevesebbszer, de vedd fel a tempót, ha az már megvan, jöhetnek a jumpok.

(Forrás: biokalauz.hu | Kép: pixabay.com, wikimedia.org)