Pedig bio és bio között hatalmas a különbség. Míg a matracra, gyertyára, lámpára és papucsra "minden további nélkül" rá lehet írni, hogy bio, annak, aki bioélelmiszert akar termelni vagy árusítani, szigorú szabályoknak kell megfelelnie, és rendszeres ellenőrzéseknek kell alávetnie magát. Nemrég az is felvetődött, hogy a kormány rendelettel vág rendet a biotermékek kavalkádjában. Segítheti viszont a tisztánlátást, ha az élelmiszerek esetében elhagyjuk a németes bio szót, és áttérünk a skandinávoknál használatos ökóra vagy az angolszász organikusra. Hivatalosan már ma sem létezik Magyarországon bioélelmiszer, csupán "ökológiai gazdálkodásból származó" termék.
Akkor tartunk ilyet a kezünkben, ha a csomagoláson szerepel a HU-ÖKO-01 jelölés és a Biokontroll Hungária Kft. logója, vagy a HU-ÖKO-02 jelölés és a Hungária Ökogarancia Kft. logója. Ezt a két nonprofit vállalkozást akkreditálta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) az ellenőrzésre. Sokan nem értik, az állam miért magáncégekre bízza ezt a fontos feladatot, pedig Európa-szerte ez a bevett gyakorlat.
"Az ökoellenőrzési tevékenység speciális tudást és felkészülést igényel. Ezzel a tudással a tanúsítást végző cégek magas színvonalon bírnak - közölték a hivatalnál. - Valamennyi tanúsító szervezet tevékenységét egy szisztematikus és mindenre kiterjedő éves felülvizsgálati rendszer keretében ellenőrizzük."
Ha a csomagolásról hiányzik a logó, a piacon kérjük el az eladó tanúsítványát. Ha ilyen sincs, forduljunk sarkon, mert a bio felirat semmit nem bizonyít, a fogyasztók megtévesztésére azonban alkalmas. A Biopont Kft. például nem bioélelmiszert árusított, amíg a bíróság el nem tiltotta a névhasználattól. Azóta Vegabond néven forgalmazza hagyományos termékeit. Nem Magyarországon lennénk, ha egy olyan kis közegben, mint az ökológiai gazdálkodás, nem tudnánk összeveszni: a két tanúsító szervezet fúj egymásra, és sok biotermelő is.
Az 1983-ban alapított Biokontrollból 2001-ben vált ki egy szakértői csapat, s hozta létre az Ökogaranciát egy osztrák és egy német partnerrel. Az új csapat az ökológiai termőterület alig 5 százalékát ellenőrzi, ami nem sok, hiszen a magyar termőföld alig 2,4 százalékán zajlik ilyen gazdálkodás. Ez az európai átlag fele, de Ausztriában például 20 százaléknyi termőterületen gazdálkodnak ökológiailag ellenőrzött módon. Talán az egyetlen ország vagyunk Európában, ahol ez az arány még csökken is: 145 ezerről 130 ezer hektárra fogyatkozott az elmúlt évben az organikus termőterület.
A piacon közel kétezer tanúsított termelő, feldolgozó és kereskedő osztozik. Közülük évente öt-tíz bukik meg valamilyen szabálytalansággal, és a Biokontroll adatai szerint kettő-négy gazdálkodótól kénytelenek kirívó kihágás miatt megvonni a tanúsítványt. Az ellenőrzés nem kijátszhatatlan, és az emberi korruptságot sosem lehet száz százalékig kiszűrni, de ilyen kis közösségben, ahol mindenki ismeri a másikat, aki lebukik, aligha teheti be többé a lábát még egyszer a piacra.
"Volt olyan eladó az ökopiacon, aki a Tescóban vásárolt húst, átcsomagolta, majd ráírta, hogy bio. Akadt, aki kecsketejbe tehéntejet tett, hogy kicsit szaporább legyen. Az ilyet két perc alatt ki lehetett deríteni. A piacon is van ellenőrzés, bár lehetne gyakrabban is. Ám egy-egy vizsgálat 50-60 ezer forintba kerül, és mivel száz esetből 95 negatív, nem jön vissza bírságból az ára" - magyarázza Frühwald Ferenc, a Biokultúra Klub alapítója a magyarkonyhaonline.hu-nak.
Magyarországon elhanyagolható az ökológiai élelmiszerek forgalma, az itt megtermelt alapanyagok 80 százalékát külföldön értékesítik, s azok gyakran feldolgozott termékként térnek vissza hazánkba. Itthon sokan a felár miatt nem engedhetik meg maguknak az organikus étkezést, de a tehetőseknek is csak az elenyésző hányada keresi az ökót. Roszík Péter, a Biokontroll Hungária ügyvezető igazgatója rámutat: legalább 30 százalék felár mindig lesz a hagyományos élelmiszerekhez képest, hiszen a biogazdák kockázata a kevésbé hatékony növényvédelem miatt magasabb - nem 30, hanem gyakran 100-200 százalékkal.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Kép forrása: freedigitalphotos.net biokalauz.hu/magyarkonyhaonline.hu)