A fekete fokhagyma évezredek óta jelen van, mint fűszernövény, de valamiért mégsem ismerik sokan. Első ránézésre ugyan nem gondolnánk, hogy a fokhagyma egyik válfajáról van só, sőt megkóstolása után sem eszmélnénk rá. Kinézetre nem is lehet nagyon semmihez hasonlítani, viszont az íze még a legédesebb gyümölcsökét is felülmúlja.
A fekete, vagy más néven öregített, fermentált fokhagymát a távol-keleti gasztronómiában előszeretettel alkalmazzák. Nagy előnye, hogy abszolút nem kap semmilyen fajta génkezelést, illetve külső beavatkozást. Teljesen „bio”, azaz adalékanyag nélküli feldolgozáson megy keresztül.
Az erjedés beindulásához sem nem szükséges külső vegyszeres behatás, mivel a megfelelő körülmények közt beindul a természetes folyamat. A megfelelő páratartalom, hőmérséklet, és a kellő idő után eléri formáját, és színét. Ehhez közel 40-45 nap szükséges. Ez idő alatt a fokhagymafejek belsejében a gyöngyfehér gerezdek fokozatosan feketére változnak, elveszítik feszességüket, végül leginkább aszalt gyümölcsre emlékeztető állagot vesznek fel. Az illata is megváltozik, sokkal inkább az aszalt szilváéra emlékeztet.
Fogyasztása igen ajánlott, ugyanis öregedésmegelőző hatása van, és az egész szervezetre jótékony hatást fejt ki. Szívbetegségek megelőzésére, a koleszterin helyreállítására, illetve érrendszer erősítőnek tartják. A hagyományos fehér fokhagymánál tízszer nagyobb az antioxidánst tartalma, illetve hétszer annyi kalciumot is tartalmaz. Valóságos csodafegyver a szabad gyökök, és az oxidációs stressz ellen.
Beszerzése sem lehetetlen, ám elég borsos árat kell fizetni 50grammért. Átlagosan 2100 Ft-os áron mozog.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Kép: restaurantgirl.com biokalauz.hu/feketefokhagyma.hu)