A szakaszos böjt alatt azt a folyamatot kell érteni, amikor alig vagy egyáltalán semmit nem eszik az illető, habár a teljes ételmegvonás ritka. Hogy kiderítsék, ez miért segít leküzdeni a stresszt, és ellenállóbbá tenni a szervezetet, egy 2x3 hetes kísérletet végeztek, 24 vállalkozó szellemű jelentkezőkkel. Az ő megfigyelésük által jutottak a kutatók olyan információkhoz, mely alátámasztják, hogy a szakaszos böjt valóban hatásos lehet, ha megfelelően alkalmazzuk.
A kísérletben résztvevők az első böjt periódus során speciális értrendet kaptak, és a második héttől kezdve C-vitamin és E-vitamint is beépítettek a menübe, melyekben megtalálható mindkét típusú anti-oxidáns. Azokon a napokon, melyek nem nyilvánultak böjtnapnak, akkor a résztvevők szokásos, kedvenc ételeiket ehették (tészta, csirke, szendvicsek, desszertek). A periódusok végeztével a kutatók vérmintákat vettek, akárcsak a kísérlet megkezdése előtt. A két mintát összehasonlították, és az eredmény igazolta feltevéseiket, miszerint a szakaszos böjt, csökkentette a stressz szintjét, az oxidatív stressz növelése által.
A kulcs, az oxidatív stressz. Az eddigi feltételezésekkel szemben, a vizsgálat azt feltételezi, hogy kifejezetten jó hatást gyakorol a szervezetre, és növeli a szabad gyökök termelődését, melyek képesek a kortizol szintet kordában tartani. A böjt, az éhezés, a kevesebb cukor és tápanyag bekerülése a szervezetbe, aktiválja az oxidatív stresszt, ezáltal beindul a szervezet felkészítése a „rossz” stresszre, és beindul a stressz szabályzás, annak megszüntetése.