3, Bodza
A sokak által közkedvelt bodzaszörp elkészítésénél is résen kell lenni, ugyanis csak kevesen tudják, hogy a bodzának két fajtája van, a fekete és a földi bodza, vagy más néven gyalog bodza. Utóbbi enyhén mérgező, fogyasztása hányást, hasmenést, látászavarokat okozhat. A fekete bodza egy 3-10 méterre megnövő bokor/fa, mely ágai lefele hajlók, belsejük szivacsos állagú. Virágai szétosztva az egész bokron megtalálhatóak, termése lefele csüngő. A növény virága és termése ehető, azonban a többi része mérgező. A mérgező földi bodza, lágyszárú, a feketénél jóval kisebb növény, ágai felfele állnak, a virágok pedig az ágak végén helyezkednek el. Nagyon fontos, hogy az ehető bodzák virágaiban nincs piros szín, csak fehér és sárga!
4, Kávé
A kávé magas koffeintartalma miatt, 1-3 óra leforgása alatt 5-10%-al növelheti a pulzusszámot, ezen kívül túlzott fogyasztása álmatlanságot okoz, valamint a fogzománcot is károsítja, elszínezi.
Okozhat hőemelkedést, szorongást, remegést, esetleg hasmenést. A túlzott koffeinfogyasztás ingerlékenységet eredményez. Ez főként azoknál fordul elő, akik a normál mennyiségnél többet fogyasztanak, kényszeres kávéfüggőség esetén. Ez esetben a kávé nem serkentőleg hat a szervezetre, hanem megterheli, ugyanis a máj nem képes a felesleges koffeint feldolgozni, így mérgezési tünetek lépnek fel.
A reggeli kávé a későbbiek során megbosszulhatja magát, gyomorfekélyt és érrendszeri megbetegedéseket okozhat. A koffeinfogyasztás heves szívdobogást, rosszullétet, intenzív verejtékezést és súlyosabb esetekben ájulást eredményezhet. Kutatásokkal igazolták,hogy a rendszeres kávéfogyasztók körében nagyobb aránnyal fordult elő szívbetegség, továbbá a koffein felelős bizonyos degeneratív betegségek kialakulásáért, mint pl.: az érelmeszesedés és a cukorbaj. A kávéban található csersav és koffein, émelygést, hányást, gyomorégést, azaz gyomorproblémákat okozhat. Kávéfüggőség esetén mindennapos jelenség lehet a fejfájás, kézremegés, szívtáji nyomás. Túlzott fogyasztása, a kezdeti serkentő hatás elmúltával, fáradtsághoz, álmossághoz és teljesítményromláshoz vezet. Ritkább esetekben, túlzott fogyasztása a fogamzó képességre is negatív hatással van, csökkentheti a születendő gyermek súlyát. Ezek a káros hatások, a többi koffein tartalmú italra is egyaránt jellemzőek.
Holnap további mérgező ételekről olvashatsz, addig pedig itt ovlashatod el a tegnapi cikket, a témával kapcsolatosan.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Kép: dailymail.co.uk)