A póréhagyma már ősidők óta az ember étrendjének részét képezi. A karakteres ízű, finom hagyma gyógynövényként is használatos volt, főként a görögöknél.
A póréhagyma a kálium, foszfor, kalcium, és C-vitamin elsődleges forrása, ezen kívül tartalmaz A-, B1-, B2-, K- vitamint, fólsavat, magnéziumot, vasat és mangánt. Megtalálható benne a hagymákra oly jellemző antibakteriális hatású kénvegyület, is.
Szervezetre gyakorolt hatása a vöröshagymáéhoz és fokhagymáéhoz hasonlítható, noha gyengédebben fejti ki azt. A fokhagymához hasonlóan szív- és érvédő, vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő, értágító és vízhajtó. Enyhíti az asztmát, segít meghűléses bajok esetén, nyák- és köhögésoldó. Rákellenes növényi étrend fontos összetevője. Ezen kívül a hagymákhoz hasonlóan féregtelenítő hatású.
Fogyasztására sokféle variáció létezik. Nyersen, salátába, lepényekhez adva kiváló ízfokozóként funkcionál, de sütve, párolva, krémlevesként, raguként elkészítve sem utolsó fogás. A póréhagyma zöld leveleiből fűszernövényként használható szárítmány is készülhet.
További extra érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát is!