A Bristoli Egyetem kutatói a Szahara líbiai részének két lelőhelyén talált több mint száz edénytöredéket vizsgáltak meg. A szakemberek mindezt a leleteken talált olajos maradványok szénizotóp-arányait megvizsgálva állapították meg. Az edények legalább négyezer évvel korábbról származnak, mint hogy a területen kialakult volna a növénytermesztés és a mezőgazdaság.
"Ez a legkorábbi ismert közvetlen bizonyíték a növényfeldolgozás gyakorlatára a világon. Az eredmények szerint a korai észak-afrikai vadászó-gyűjtögető népek nagyon sokféle növényt fogyasztottak, köztük gabonaféléket és magokat, leveles, valamint vízinövényeket" - fogalmazott Julie Dunne, az egyetem munkatársa.
Az edénytöredékek mellett talált köveket valószínűleg őrlésre használták, ami azt sugallja, hogy a gabonafélékből lisztet készíthettek. A kutatók szerint az is lehet, hogy hosszú ideig forralták a gabonaféléket egyfajta zabkását készítve, amellyel átvészelhették a húsmentes időszakokat.
Az edényeket kétszer találták fel az emberi történelem során: egyszer 16 ezer évvel ezelőtt Kelet-Ázsiában, majd mintegy 12 ezer évvel ezelőtt Észak-Afrikában.
A korai emberek először gyümölcsökkel és bogyókkal táplálkozhattak, amelyek puhák és könnyen emészthetőek voltak. A növények fás részeit később megperzselhették a tűzön, hogy ehetőbbé tegyék őket. Az edények megjelenésével és a növények megfőzésével aztán sokkal ehetőbb, vagy épp kevésbé mérgező táplálékot tudtak nyerni. A megfőzött növényeket megőrizhették későbbi felhasználásra, valamint a csecsemők etetésére is alkalmasak lehettek.
A legfinomabb zabkása recept
Ennek örömére, mutatunk egy remek receptet, amit akár ma is kipróbálhatsz. Hozzávalók:
- 6 evőkanál zabkorpa
- 1 liter rizstej
- ½ görögjoghurt
- 350 gramm fagyasztott áfonya
- 1 evőkanál méz
Elkészítése:
Keverd el a zabkorpát a rizstejjel, és add hozzá a mézet. Kevergesd, amíg a zabkása besűrűsödik közben add hozzá a joghurtot, és főzd addig míg a massza állaga kissé folyós, ragacsos állagú nem lesz.
Közben olvaszd fel az áfonyát egy kevés forró vízben, és ha szeretnéd, áztasd egy kicsit mézben. Végezetül öntsd a kész kását tálkákba és a tetejére tedd az áfonyát.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát is!