A stressz a szervezet válaszreakciója az őt ért ingerekre, legalábbis orvosi értelemben erre használják. A köznyelvben viszont egészen más jelentést kapott, s inkább a tartós idegesség, állandó feszültség megfelelőjévé vált, amit számos dolog aktiválhat.
A mindennapi kihívások, a feladatok tömkelege és a bosszantó, frusztráló helyzeteken túl, bizonyos élelmiszerek is képesek ugyanazokat a folyamatokat beindítani a szervezetben, mint amelyek külső stressz esetén is jelentkeznek. Ezeket pedig érdemes elkerülni, legalábbis a jobb közérzet érdekében.
Cukor
Az első ősellenség a fehér cukor, legalábbis a nyugodt napok ellen. Az egyszerű cukrok adrenalint szabadítanak fel, ami súlyosbítja a stresszre adott válaszreakciót. A fehér cukor a szervezet számára egy lavinát indít el.
A cukros ételtől a vércukorszint megnövekszik, aminek hatására a hasnyálmirigy inzulint ürít a vérbe. Mivel a fehér cukor nagyon tömény, a hasnyálmirigy a szükségesnél általában több inzulint bocsát ki. A magasabb inzulinszint miatt a hirtelen csökkenésnek, vagy ingadozásnak indul a vércukorszint, ami fáradékonyságot, frusztráltságot okoz, és a kelleténél érzékenyebbé teszi az embert a külső ingerekre. A vércukorszint-ingadozás ráadásul fokozza a stresszre való fogékonyságot és válaszreakciót, valamint gyengíti a koncentrálóképességet.
Zsírok
A zsírban gazdag étrend szintén fokozza a stresszre adott válaszreakciót. A zsíros étrend során a magnézium lassabban, nehezebben szívódik fel, ami pedig a kiegyensúlyozott idegrendszer és izomzat alapszükséglete. Ha a szervezetben magnéziumhiány alakul ki sokkal feszültebbé, nyugtalanabbá válunk.
Koffein
A koffein és egyéb xantinok (teobromin, tein, teofilin) tartalmú ételek ingerlik a szervezetet és az idegrendszert, amitől feszültebbé, idegesebbé válik. A koffein pszichoaktívabb „drog”, ami hihetetlen módon befolyásolja a központi idegrendszert, és az agykérget is stimulálja.
Ezek a vegyületek kávéval, kakaóval, csokoládéval, fekete teával és szénsavas italokkal kerülnek a szervezetbe. A szorongásra, idegeskedésre hajlamosaknak ajánlott kerülni az előbbiek fogyasztását!
Tirozintartalmú ételek
Ezek a vegyületek elősegítik a stresszhormon termelődését. Tirozin az érett és lágy sajtokban, a vörösborban, a joghurtban, a tejfölben, az érlelt és füstölt húskészítményekben, a halakban és az élesztővel készült étkekben található.
Alkohol
Hasonlóan az előbbihez, fokozza a mellékvese stresszhormon termelését, ezáltal frusztrációt, izgágaságot, nyugtalanságot okozva. Ráadásul a B-vitamin mennyiséget is csökkenti, ami pedig az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez szükséges.
Léteznek olyan élelmiszerek is, amelyek támogatják a stresszmegküzdési stratégiákat, ezekről ide kattintva olvashatsz!
További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát!