A kevés szénhidrátot engedélyező étrendek azon alapszanak, hogy mellőzik a szénhidrátot. Milyen meglepő. Ahogy az is, hogy Amerikában egy millió követője van, és nálunk is egyre népszerűbbé kezd válni. Pedig számos tudományos publikáció született a témában, ami azt támasztja alá, hogy semmivel sem hatékonyabb a fogyás beindítását illetően, mint a hagyományos étrend. De ne szaladjunk ennyire előre!
Szénhidrát és szénhidrát közt is van különbség
Az alacsony szénhidráttartalmú diétának legalább három másik megnevezése is létezik. Szokták csökkentett szénhidrát-tartalmúnak, vagy ellenőrzött szénhidrát tartalmúnak nevezni, de az angolos low carb is ezt takarja.
A szénhidrátkerülő diéták közt is van difi. Van olyan diéta, ami az összes szénhidrát mennyiségét szabályozza, mások meg csak bizonyos fajtáira koncentrálnak, mint a keményítő vagy a cukor. Ez viszont gyakorlatilag a szénhidrátmentes táplálkozást írná elő, ami lehetséges ugyan, de nem egészséges.
Kell a szénhidrát!
A szénhidrátok fontos szerepet töltenek be a szervezetben. Energiaszükségletünk kb. 50 százalékát azokból nyerjük, és legalább napi 300 grammra szükségünk van. Másik lényeges tulajdonságuk, hogy a szervezet vázanyagának alkotásában vesznek részt, és a sejt mechanikai védelmében is közrejátszanak. Szerepük van az immunanyag képzésben, a véralvadás gátlásában (heparin), a kalcium-anyagcserében, ezen keresztül a csontosodási folyamatban is. Sőt az agy működését is fokozza!
Egyszóval alap táplálék, amire a testünk minden pontján szükség van. Tény, hogy függőjévé válhatunk, de ez elég ritka. A függés tüneteinek első jeleként az állandó gyorséttermi, szénhidrátban gazdag ételek utáni vágyakozást, az edzés ellenére eltüntethetetlen pluszkilókat, és a férfiaknál megduzzadó, növésnek induló mellszövetet szokták tartani. Ezen felül az étvágy visszaszorítására tett sikertelen kísérletet is olykor ide sorolják.
De a szénhidrát teljes elhagyása nem megoldás, mert a fogyási folyamat nem indul el tőle (maximum az izomból elvett tápanyaghiány jelenhet meg mínusz kilóként a mérlegen), és a szervezete is kiéheztetjük!
További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát!