Klinikai kutatások bizonyítják, hogy a tejtermékek segítenek karban tartani a testsúlyt, persze csak akkor, ha megfelelő mennyiséget fogyasztunk belőlük. Franciaországban például elképzelhetetlen az élet a sajtfélék felszolgálása nélkül, és kevesebb elhízott emberrel találkozni az utcákon, mint mondjuk itthon vagy Amerikában. Hogy van-e összefüggés a kettő közt? Talán.
Mindenesetre a sajt testsúlybarát mivoltát a legújabb étrend trendek cáfolják, sőt a Paleo diéta annyira ellene van a sajtnak, hogy teljes mértékben ignorálja is. Ez több szempontból is baj.
Sajtenergia
A sajt tele van fehérjével és kalciummal, típustól és fajtától függetlenül. Ha csak napi 30 grammot fogyasztasz belőlük, minimum 6 gramm fehérjéhez jutsz, ami az edzés, szálkásítás, izomépítés során nem elhanyagolható dolog.
A sajtok másik nagy előnye, hogy fehérje és zsírtartalmuk kontrolálja a vércukorszintet, eltelít. Emiatt nem okoz hirtelen energialöketet, amit farkaséhség követ, hanem kiegyensúlyozottan látja el a szerveztet energiával. Sőt, érdemes pár szót ejteni a biosajtokról is!
A biosajtok vagy a szabadtartású állatok tejéből készült sajtok tápanyagtartalmuknak köszönhetően étvágycsökkentőek, és a szénhidrátok utáni vágyakozás kevesebbszer fordul elő. Mindeközben olyan zsírokkal tölthetjük fel a szervezetet, mint a CLA, ami zsírégető tulajdonságú.
Melyik sajt fér bele a diétába?
Olyan sokféle sajt létezik, hogy nem csoda, ha az ember elveszti a fonalat, már ami a diétabarát sajt kiválasztását illet. Ami fontos, hogy ne együk túl magunkat belőlük, és a diétádba illeszthető sajt kiválasztásánál törekedjünk arra, hogy szabadtartású állatok tejéből készült sajtot vagy a full-fat sajtot részesítsük előnyben. Nem elírás, tényleg a zsírosabbat, a laktató hatás miatt.
Mozarella
Magas fehérjetartalmú, és a zsírtartalma is optimális. Nem viszi fel hirtelen a vércukrot, és sokféle étel készíthető belőle.
Mascarpone
Vaj helyett használható a süteményekben, vagy simán csak gyümölcsökkel, és turmixokkal. Finom, tápláló, és szintén ezerféle módon felhasználható.
Feta sajt
Noha nem tehéntejből, hanem kecsketejből készül, mégis ajánlott a diétás étrendbe való beillesztése, mert nagyon laktató. Sokat enni belőle viszont magas sótartalma miatt nem szabad.
Túró, avagy a Cottage cheese
A klasszikus értelembe véve nem sajt, de tejtermék, és mindközül talán ebből érdemes a legtöbbet enni, mert tele van vitaminokkal, nyomelemekkel és laktató szénhidráttal. Az alábbi négy sajt mellett a Gouda sajt és a kemény sajtok is szóba jöhetnek.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát!