Hazánkban 2001 óta folyamatosan nő a diabétesz előfordulási gyakorisága, s már nem csak a felnőtteket, hanem a fiatalabb korosztály tagjait is sújtja a döntő hányadban 2-es típusú betegség, melynek kialakulásában az elhízás játssza a legfőbb szerepet.
A várandós anyák között is egyre nagyobb arányban fordul elő a terhességi (ún. gesztációs) diabétesz. Minél előbb felismerik a cukorbetegséget, illetve a cukorbetegség „előszobájában várakozókat”, annál korábban elkezdhető a terápia, amivel hosszútávon megelőzhetők a szövődmények.
A prediabétesz állapotában az életmód megváltoztatásával 60%-kal csökkenthető a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Az étkezés örömének, a különböző ízek élvezeti értékének megőrzése különösen fontos az olyan krónikus betegségekben, mint például a diabétesz, ehhez pedig sokak számára az édes íz élvezete, megtartása is hozzá tartozik. Ebben adhatnak segítséget az édesítőszerek.
Édesítőszerek népszerűsége – hazai körkép
A Szinapszis Kft. tavalyi kutatásából kiderült, hogy egyre többen használják az édesítőszereket, elsősorban az italok édesítéséhez. A válaszadók 31%-a ételek és italok ízesítéséhez egyaránt alkalmazza az édesítőket, 8 %-uk csak ételekbe, míg 27%-uk csak italokba teszi.
A kutatás rámutat arra is, hogy az édesítőszer kiválasztásánál az íz a döntő szempont, a kellemes, cukorra emlékeztető íz még az energiatartalomnál is fontosabb. Nyilvánvalóan nagyon fontos az édesítő eredete is, a természetes eredetű összetevő még mindig előnyt élvez.
A fogyasztók ma már nyitottabbak a különböző édesítőszerek megismerésére, ezt mutatja, hogy folyamatosan nő az édesítőszerek ismertsége. A volt Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet által 2014-ben végzett Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy 2009-hez képest nőtt az édesítőszerek fogyasztása a hazai lakosság körében - írja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.