Latin-Amerikában az elmúlt tíz évben több alkalommal is felütötte a fejét a Hemileia vastatrix gombafaj által kiváltott betegség, a kávérozsda. A világ arabkávé-készletének hétnyolcada a régióból származik, 2012 óta azonban sok ültetvényen 50-80 százalékkal visszaesett a termelés.
Egyes gazdák ellenálló kávécserjék telepítésével átmenetileg orvosolták a problémát, hosszú távon azonban ez a módszer sem tűnik fenntarthatónak. Ezekről az ellenállóbb növényekről 2017-ben kiderült, hogy idővel ugyanúgy fogékonnyá válhatnak a betegségre.
A fertőzésnek való ellenállás a hibridizáció miatt szűnik meg: ahogy keresztezik a különböző fajtákat, a gének is kapcsolatba lépnek egymással. A kölcsönhatások miatt idővel eltűnnek azok a génkifejeződések, amelyek segíthetnének a gomba elleni védekezésben.
Nem ez az első alkalom, hogy a Hemileia vastatrix gombafaj problémát okoz: a 19. században Ceylon volt az egyik legnagyobb kávétermesztő, a gombának azonban két évtized elegendő volt ahhoz, hogy 90 százalékkal csökkentse a termést. Az országban végül teacserjékre álltak át a gazdák.
Mivel a becslések szerint 2050-re megduplázódhat a kávé iránti kereslet, sürgős megoldást kell találni a jelenlegi problémára.