Jump to content

Tévhitek miatt nem fogyasztunk elegendő tejterméket?

2018. 01. 23. 17:40

A tejtermékek a szakértők szerint a kiegyensúlyozott, vegyes étrend részei, és a bennük található értékes tápanyagok hozzájárulhatnak a szervezet megfelelő működéséhez. Hazánkban mégis egyre kevesebbet fogyasztunk ezekből az élelmiszerekből. Miért esznek vagy nem esznek a magyarok tejtermékeket?

 

A magyar lakosság jelentős része nem fogyaszt elegendő tejterméket. Miután a tej és a tejtermékek fontos szerepet töltenek be az étrendünkben, fontos, hogy az emberek rendszeresen, a napi ajánlásnak megfelelő mennyiséget fogyasszanak – mondta Szakács Zoltán egyetemi tanár az Országos Élelmezéstudományi Intézetnél készült legfrissebb elemzésre hivatkozva.

A tej és a tejtermékek fogyasztására hazai ajánlás is létrejött, ez az Okostányér, ami kimondja, hogy naponta legalább fél liter tejet vagy tejnek megfelelő kalciumtartalmú tejterméket kell elfogyasztani egészségünk megőrzésének érdekében – tette hozzá a szakértő.

 

Rengeteg tisztázandó kérdés van a tejtermékekkel kapcsolatban – emelte ki a Pilling Róbert dietetikus a tejfogyasztásról elterjedt mítoszokra utalva. Tízből hét fogyasztó abban a tévhitben él, hogy a tartós tej tartósítószert tartalmaz. A vásárlók többsége azt hiszi, hogy a boltban kapható tejeket felvizezték. Ha megnézzük az egészségképét a képtermék-kategóriáknak, a legjobb egészségimázzsal a savanyított tejtermékek rendelkeznek, a joghurt és a kefir, míg a tej a sajt mögé szorulva, a legrosszabb pozícióba került – mondta a szakértő.

Virágzik a helyettesítő tápanyagok piaca

Rengeteg tejpótló van a piacon, amik versenytársai a tejtermékeknek. Ilyen a kókusztej, szójatej, rizstej vagy a mandulatej. A világon még mindig a tejtermékek azok, amik alkotórészekben a leggazdagabbak, ezért fogyasztásuk is szükséges. A pótlásra létrehozott termékek közül azonban azokat a termékeket el kell különíteni, amik pénzügyi megfontolásból tartalmaznak helyettesítő anyagokat.

A szakértők egyértelműen azt mondták, hogy a tej egészséges és fogyasztanunk kell, az utca embere viszont úgy tartja, hogy egészsége megőrzése érdekében nem fogyaszt nagy mennyiségben tejterméket.

Feleannyi tejet iszunk, mint kellene

Egy átlagos magyar felnőtt 246 gramm tej és tejterméket fogyaszt naponta a félliteres ajánláshoz képest – mondta Sarkadi-Nagy Eszter az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől. Ez a félliteres bevitel férfiakra és a nőkre is egyaránt vonatkozik. Átlagban a fiatal férfiak, a 18 és 34 közötti korosztály az, ami nagyobb menyiséget fogyaszt, de ők sem érik el az ajánlott mennyiséget – tette hozzá.

Egy átlagos magyar 1,6 deci tejet fogyaszt naponta, a vásárlók pedig a csökkentett zsírtartalmú termékeket preferálják, amik ugyanannyi kalciumot tartalmaznak, mint a 2,8-as zsírtartalmú tej – emlékeztetett.

A tejtermékeket nem lehet pótolni?

Az Okostányérból, a www.mdosz nevű oldalon található, új magyar táplálkozási ajánlásból kiderül, hogy egy embernek mennyit kell fogyasztania egy bizonyos élelmiszercsoportból. A tejtermékekben köztudottan olyan tápanyagok is vannak, amik segítik a kalcium felszívódását – hívta fel a figyelmet Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára egy olyan felmérésre hivatkozva, ami a 6–10 éves budapesti és kecskeméti gyerekek élelmiszer-fogyasztását vizsgálta. A felmérésből kiderült, hogy a gyerekek 35 százaléka a kritikus érték alatt fogyaszt kalciumot, pedig ez a csontrendszer kialakulásához rendkívül fontos lenne.

A helyettesítő termékekről elmondta: ha egy gyerek nem iszik tejet, akkor ott van a joghurt, a kefir, a túró és a sajt, ami ugyanolyan formában tartalmazza a tápanyagot. Ha a gyereket a tudatos táplálkozásra szoktatják, akkor nem fog feloldott kalciumkészítményt inni tej vagy tejtermék helyett, hiszen nem egyenlő kategóriáról beszélünk.

Hangsúlyozta, hogy a szülőknek nagy a felelőssége abban, hogy a gyerekek megfelelő tejfogyasztása kialakuljon, ezt segíti a szövetség hároméves kezdeményezése, ami 18 éves korig okítja a fiatalokat a tejfogyasztás hiteles információiról.

(Forrás: biokalauz.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)