Jump to content

Természetes hibridizációra leltek a környezetben

2015. 02. 17. 12:30

A francia Pireneusokban talált páfrányszerű növény, egy 60 millió éves különválás majd újraegyesülés eredménye. Létezése azért különleges, mert nem kellett külső beavatkozás ahhoz, hogy DNS szerkezete magában foglalja egyszerre két növény tulajdonságait.

Az új faj felfedezése azért hozta lázba a kutatókat, mert ilyen időtávlatból visszatekintve a reprodukció teljes mértékkel kizárt. Ám a külön töltött 60 millió év utáni egyesülés mégis egy új faj kialakulásával járt.

Az új fajta két páfrány, a tölgyfa páfrány és a közönséges páfrány keresztezéséből jöttek létre. A két különböző fajta egymásra találásához csupán csak egy vállalkozó szellemű madár, vagy méh kellett, hiszen megtermékenyülésük csak így sikerülhet.

A két eltérő DNS-sel rendelkező növény a sikeres megtermékenyítést követően egy teljesen új fajt hozott létre, ami a tudósok szerint, evolúciós változást tekintve, olyan mintha egy elefánt és egy lamantin szerelemgyerekére tekintenénk.

A hibridizáció ritkán figyelhető és érhető el természetes módon, sok tényezőnek kell teljesülnie, hogy bekövetkezzen. Ezért tartják olyan különlegesnek a kis élőlényt.


További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!

(A kép forrása: http://www.iflscience.com//)