Antioxidánsok, szabad gyökök, omega zsírsavak, mind- mind divatos kifejezések, s nem árt tisztában lenni jelentésükkel, feladatukkal. Ön tudja, ezek közül melyik falja fel a szervezetet, és melyik az, amelyik megóvja?
Az antioxidánsok a szervezet természetes védőpajzsai. Megóvják a szerveket az oxidációs stressztől, és mentesítik a szabad gyökök káros hatásától. Nem szabad rájuk egyedülálló vegyületként gondolni, inkább úgy gondoljunk rájuk, mint olyan anyagokra, melyek megvédik a testünket a káros behatástól.
Míg a szabad gyökök aktivizálják a „rossz” géneket és rombolja a jókat, addig az antioxidánsok pont az ellenkezőjét teszik, mégis legfőbb funkciójuk az oxidáció kivédése. A kor előrehaladával a szervezet egyszerűen elkezd „rozsdásodni”.
Az antioxidánsokat két csoportba lehet osztani: endogén és exogén. Utóbbiakat a táplálékból vesszük fel (bioflavonoidok, a karotinoidok, C-és E-vitamin), előbbit pedig a szervezet maga termeli. Elengedhetetlen antioxidáns termelő a szelén, a mangán, a réz és a cink. Fő antioxidáns források a növényi táplálékok, magvak, és a hal.
Az antioxidánsok hatékonyságáról és betegségmegelőző képességéről heves viták folynak. A legtöbb kutatás azt támasztja alá, hogy képes megóvni a szervezetet a káros hatásokról, de vannak azért olyan szakértők is, akik ezt cáfolják. Mindenesetre fogyasztásuk még mindig inkább erőteljesen ajánlott, a jelenlegi ismeretekre alapozva.
A sütőtök az őszi-téli időszak egyik legkedveltebb zöldsége, amely nemcsak finom, de rendkívül egészséges is. Az élénk narancssárga szín nemcsak a konyhát varázsolja színessé, hanem a benne található tápanyagok gazdagságát
November a természet lassulását és az időjárás hűvösre fordulását hozza magával, ami gyakran hatással van a hangulatunkra is. A hosszabb éjszakák és a rövidebb nappalok könnyen rányomhatják bélyegüket a mindennapjainkra.
Ahogy a november beköszönt, és a tél lassan ránk köszönt, a nappalok rövidülnek, a levegő egyre hűvösebbé válik, és a természet nyugovóra tér. Az ősz végén és télen különösen fontos,