Jump to content

Stresszmentesítő mozgalom II.rész

2016. 03. 12. 12:31

Budapesten már nagyon sok követője van a 2012-ben alakult Slow Budapest mozgalomnak, a slow filozófia jegyében pedig már országszerte is egyre többen választják az ilyen típusú kikapcsolódást, a slow utazást.

 

Lassú szülők, lassú design, lassú munka

A slow mozgalomban egyes rendezvényeken a slow design alapján dekorálnak, ami a 4R fenntarthatósági alapelvére épül (reduce, reuse, recycle, és repair, magyar jelentése pedig: csökkents, használd újra, hasznosítsd újra, javítsd meg).

„A slow parenting és a slow at work nagyon érdekes és népszerű téma. A slow parenting arról szól, hogyan tudsz kiegyensúlyozott életet fenntartani szülőként úgy, hogy közben sok kimondatlan elvárás nehezedik rád, ami egyébként belőlünk és a környezetünkből is fakad. Érzékeny téma ez, nagyon sok cég ki is használja, hiszen a szülők a gyerekekre nem sajnálják a pénzt, a fogyasztói társadalomban szinte minden nap kiadnak valamilyen új játékot, amit meg kell venned. Ezen kívül ugyanúgy könnyebben költünk még az esküvő, a temetés és a nyaralás kapcsán is, így ezek is érzékeny témák a fogyasztás tekintetében” – fogalmazott.

A slow work Krajcsó Nelliék szerint szintén fontos téma, hiszen - mint mondta - a munkahelyünkön nem vagyunk a saját magunk urai, egy csapat részeként a céges kultúrához alkalmazkodva utasításokat kapunk, és ez bizony stresszes tud lenni, adódhatnak bizonyos kommunikációs félreértések is.

„Nagyon sokszor kerülünk egyfajta email ping-pong játékba a munkahelyen, hosszú meetingeken ülünk, nincs meg az a fajta munkatempó, amelyben elmélyülten tudunk dolgozni” - magyarázta.

Y-generáció: inkább a munkakörülmények fontosak, mint a pénz

A 2014-ben végzett felmérésük szerint az elmélyült munkavégzés, illetve az irreális határidők a legstresszesebb körülmények egy munkahelyen.

A mozgalom megálmodója elmondta, bizonyított tény, hogy ma már egyre inkább az Y-generáció kerül vezető pozícióba, nekik azonban már nem feltétlenül a pénz jelent motivációt, mint a 10 évvel ezelőtti generációnak.

„Ma a munkaadónak nehezebb dolguk van, mert egy fiatal az állásinterjún nem csak arról érdeklődik, mennyi lesz a fizetésük, hanem arról is, milyen hatással lehetnek arra, hogy hogyan töltik el az idejüket, rugalmas-e a munkaidő, lehet-e otthonról dolgozni, és összeegyeztethető-e a magánélettel” – fogalmazott.

Krajcsó Nelli azt tanácsolja azoknak, akik lassítani szeretnének, hogy kezdjék azzal, hogy leülnek egyedül, csendben, zavartalanul, és gondolják át, mi az, amin szeretnének változtatni és lassítani az életükben, mi az, ami már felesleges.

 

1999 óta tartanak számon ún. lassú városokat is, olaszul Citta Slow-kat, amelyek olyan 50 000 lakos alatti települések, ahol a várostervezés az embert helyezi a középpontba parkok, minél több zöld terület és biciklis utak kialakításával. A mozgalom célja, hogy a városi lét tempóját emberléptékűre lassítsa, hogy a városlakók jobban megismerhessék a közvetlen környezetüket és a helyi értékeket, ezáltal magukénak érezzék a városukat és vigyáznak rá. Itthon Hódmezővásárhely lett az első lassú város 2010 szeptemberében.


Nincs sikerrecept

„Sokat beszélünk a felelősségvállalásról a saját egészségünk irányában, a holisztikus és a kritikus szemléletmódról, a fenntartható változtatásról és arról, hogy nincs egy egységes sikerrecept. Meg kell találni a saját témánkat, legyen az az étkezés, a közlekedés, a személyes kapcsolatok, a természetjárás, a feltöltő kis rutinok, mint egy tea megivása délutánonként.

Ezen kívül fontos az is, hogy ne legyen stresszes a stresszmentesítés. Kis lépésekben gondolkozzunk, egyszerre csak egy dologgal foglalkozzunk, és ne legyünk magukkal szigorúak”.

Vidéken is van igény a lelassulásra

A lelassulás jegyében most már egyre több utazási iroda kínál csendes elvonulásra alkalmas lehetőségeket.

Kádár Tímea utazási szakértő a hirado.hu érdeklődésére elmondta: a hozzá fordulók a kezdetektől keresik az elvonulós, "semmittevős", elbújós, meghitt nyaralásokat, szállásokat.

A szakértő úgy látja, az ünnepekre, és különböző alkalmakra, esküvőre vagy eljegyzésre is ilyen helyet választanak az utazók: karácsony, szilveszter, születésnap, eljegyzés, esküvő.

Az utazni vágyók általában azt kérik, hogy természetközeli legyen a hely, a ház pedig rusztikus, de igényes és színvonalas, legyen valami értéke. Az érdeklődők mintegy 80%-ánál fontos tényező a csend és a nyugalom - húzta alá Kádár Tímea.

Tér és erő van, térerő nincs

„Van egy zsákfalu a Zemplénben, Komlóska, ahol a háziak szavaival élve: náluk van tér és erő, de térerő nincs, vagyis nem tudjuk használni a mobilunkat. Lehet azonban kirándulni, vannak állatok, nagy kert, nagy beszélgetések, sok pihenés. Sok olyan vendégház van, ahol szándékosan nincs TV, de vannak társasjátékok, kártya" - fogalmazott az utazási tanácsadó.

A házigazdák egyébként sok helyen szívesen bevonják a vendéget saját életükbe: a Mandalaházbanpéldául lekvárfőzésbe lehet bekapcsolódni, a Pitypangosportán szörpöt lehet készíteni.

Van egy különleges major a Mátrában, ahol a házigazdák nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományok ápolására, önmagunk és a környezetünk megélésére. Itt a szobához spirituális programokat is igényelhetünk - mondta el Kádár Tímea.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Kép: somogyifarmer.hu Forrás: biokalauz.hu/ hirado.hu)