Megújul, táplál, és még érzelmi fejlődést is mélyíti. A szoptatás természetes dolog, amit nem űzhetünk a négy fal közé, ma a világnapján, pedig itt az ideje, hogy beszéljünk róla!
Fontosság és szükségessége megkérdőjelezhetetlen, hiszen az anyatej természetes, speciális anyagai révén biztosítja a csecsemő aktuális tápanyagszükségletét, a szoptatás pedig megalapozza a kiegyensúlyozott fejlődést. Mindezek ellenére, vannak akik tápszerre kényszerülnek.
Magyarországon évente 1725 tonna receptre kiválható tápszert vásárolnak a családok, amelyre hétmilliárd forintot költenek. Ennek az egyik felét a vásárlók, a másik felét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár állja.
Több mint puszta létfenntartás
Várady Erzsébet neonatológus szakorvos kiemelte, hogy a szoptatás messze több, mint táplálás: a szeret, a védelem, az érzékek és az idegrendszer stimulációja. Mint mondta: a cél az, hogy elfogadottá váljon a diszkrét nyilvános szoptatás, hogy bárhol, bármikor szoptathassanak az anyák, az otthonukon kívül is. Kis hazánkban 110 bababarát terület van közintézményekben, munkahelyeken, ezt a számot tovább kell növelni.
Gárdos László főorvos azzal egészítette ezt ki, hogy az anyatej mögött "nincs akkora menedzsment", amely hirdetné azt, mi nincs benne a tápszerekben, mint ahogyan azt hirdetik, mi minden van. Mint mondta, a tápszereknek az anyatejjel szemben nincs naprakész immunhatásuk, ami pedig még a nagyon kicsi koraszülötteknek is védelmet tud adni.
Silke Mader, a European Foundation for the Care of Newborn Infants elnöke azt hangsúlyozta, hogy a koraszülöttek szüleit is motiválni kell a szoptatásra, támogatni kell őket ebben, és nem orvosi nyelven előadott magyarázatokra van szükségük.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1993-ban nyilvánította augusztus 1-jét az anyatej, egyben a szoptatás világnapjává, az ezzel kezdődő hetet pedig anyatejes világhétté.
A WHO ajánlása szerint az a legegészségesebb, ha a csecsemők féléves korukig csak anyatejet kapnak. A szoptatás legalább kétéves korig javasolt, de ideális esetben addig folytatódik, amíg a gyermek magától abba nem hagyja. Kitértek arra, hogy az anyatej a legmegfelelőbb tápanyagokat tartalmazza, a csecsemő könnyen emészti meg, növeli a betegségekkel szembeni ellenállást, továbbá a szoptatás során bensőséges anya-gyermek kötődés alakul ki.