Nem is sejtjük, hogy hétköznapi cselekedeteink, szokásink milyen hatással vannak a környezetünkre. Például a bürokrata hozzáállás nagyon is környezetkárosító hatású! Hiába az első gondolatunk, hogy nem rajtunk múlik, a mi hozzáállásunk is rengeteget jelent.
Egy felmérés során kiszámolták, hogy rengeteg üzemanyagot pazarolunk például azzal, hogy e-mailek helyett hivatalos leveleket küldünk szerte az országban, vagy a világban. Igaz, hogy ehhez is elektromos áram szükségeltetik, mégis kevesebb környezeti igénye van egy gyors e-levélnek, mint a postai küldeménynek.
Szintén nem mindegy, hogy a csekkeket, számlákat papíron kérjük-e (ami rengeteg fa kivágásával jár), vagy elektronikus úton fizetjük? Ugyanis a postára autózni szintén környezetkárosító lehet – persze mehetünk kerékpárral is. A nyomtatások esetén nem csupán a papírigénnyel kell számolni, hanem a tintapatronok szennyezésével is, ami festékek, csomagolások, valamint műanyag alkatrészek tömkelegét jelenti.
Láthatjuk tehát, hogy a környezetünk védelméért akkor tudunk a legtöbbet tenni, ha komplex módon gondolkodunk, és hétköznapi szokásaink mindenféle szegmensét átgondoljuk. A „gyűjtögető életmód” vajon segít-e rajtunk? Rengetegen vallják, hogy biztonsági okokból kérik papíralapon a bankszámlakivonatukat, a csekkjeiket, vagy intézik így az átutalásokat. De azért érdemes belegondolni, hogy ezzel hány dobozt töltünk meg évente, valamint hogy hányszor vettük elő ezen dokumentumokat? S ha mégis, az elektronikus forma nem helyettesíthette volna…?
Ma már rengeteg online háttértár áll rendelkezésre, hogy azt a kifogást is elvethessük, a számítógépen tárolt információk sérülékenyek. Egy megbízható elektronikus felhő, vagy online rendszer segítségével tényleg semmi szükségünk nem lesz arra, hogy pazaroljuk a Föld értékeit. Ne feledjük: az újrahasznosítás nem megoldás, csupán aprócska csepp a rengetegben, ami szintén magas energiaigénnyel rendelkezik.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát is!