Az emberek, ha meglátnak egy kölyöktigrist vagy bébi csimpánzt helyben elolvadnak, és legszívesebben órákig dédelgetnék őket. Viszont egy felnőtt példány látványa már nem vált ki hasonló vágyat. És sokan, akik illegális úton jutnak hozzá az akár veszélyeztetett fajnak minősülő állathoz, elfelejtik azt az apró tényt, hogy az nem marad örökké kölyök.
A legnépszerűbb befogott és eladott vadonélő állatok a csimpánz, orángután, és a tigris. Az imént felsoroltak közül kettőt számos filmben láttunk már, akár fő vagy mellékszereplő formájában. A mozikban megjelenő majmokat a néző nagyon „cukinak” látja, hiszen azok aranyosan parádéznak és mosolyognak. A filmbéli szereplésük és a média által kialakított képnek köszönhetően az él az emberek tudatában a majmokról, hogy egyáltalán nem ártalmasak, sőt, kifejezetten aranyosak, hiszen mosolyognak!
Itt kezdődnek a problémák. Sokan úgy szereznek be ilyen állatokat, hogy fogalmuk sincs arról, hogy kell bánni velük. A mosolygósnak titulált majom, valójában azért mutatja a fogát mert fél, és ezzel próbálja elijeszteni a támadót. Míg mi ezt a gesztust az embernél mosolyként ismerjük, addig az állatvilágban fenyegető támadásnak kell értelmezni.
A házi kedvencként tartott majom lényegesen erősebb, mint az ember, és nem kellene ahhoz sok idő, hogy kárt tegyen gazdájában. Ezen felül a mesterséges környezetben szomorúvá, életunttá válnak az állatok. Nagy mozgásigényüknek köszönhetően nem szabad lakásban tartani őket, mert törnek zúznak, és kárt tehetnek magukban.
Nincs másként ez a tigrissel sem. A valóban gyönyörű és tekintélyt parancsoló állatnak nem a kertben a helye. A Wildlife Trade Monitoring Network (TRAFFIC) a vadonélő, de már befogott egzotikus állatok számát figyeli az USA-n belül, és ez a szám az évek előrehaladtával egyre csak nő. Sokszor hallani olyan esetekről, amikor háziállatnak tartott tigris támadta és ölte meg gazdáját, de még ez sem tántorítja el a vásárolókat.