Jó ötletnek tűnik, de kellemetlen következményekkel is járhat közös szelfit készíteni – figyelmeztetnek kutatók. A szakemberek szerint mivel a gyerekek körében – már a kisiskolásoknál is – nagy divat összedugni a fejüket egy közös fotó kedvéért egyre jobban terjed a tetvesség. Különösen a hosszabb, erősebb szálakból álló hajzuhatagot viselő tinédzser lányok veszélyeztetettek.
A tetvek ugyanis szinte minden páros, esetleg csoportos szelfizést kihasználnak, hogy egyik fejről a másikra ugorjanak. A problémára legutóbb Hermann Feldmeier, a berlini Charite kórház mikrobiológiai és higiéniai intézetének professzora hívta fel a figyelmet – írta a The Local internetes híroldal német kiadása.
Folyamatosan azért nem kell aggódni
A figyelmeztetés tehát azokra az esetekre szól, amikor a fejek, illetve a hajak közvetlenül érintkeznek, más helyzetekben nem kell túlzásba vinni az aggódást – mondja a professzor. Elméletileg ruha vagy más felületek, tárgyak közvetítésével is terjedhetnek a tetvek, de a fertőzés efféle terjedésének kicsi a valószínűsége.
Hamar kidőlnek vér nélkül
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a tetűt hordozó gyerekek ágyneműjébe, sapkájában nem telepszenek meg a paraziták. Ennek oka, hogy ha az apró vérszívó rovarok elhagynák a fejbőrt, táplálék nélkül maradnának.
A tetvek már négyórányi kihagyás után teljesen elgyengülnek, és nem képesek a vérszívásra – mondja a professzor. Feldmeier szerint tehát a szülők gyakran szükségtelenül mossák, fertőtlenítik a ruhákat és ágyneműket, miután gyermeküknél tetveket fedeztek fel.
A holland általános iskolások bő negyede fertőzött
Tavaly augusztusban már a holland Országos Közegészségügyi és Környezeti Intézet (RIVM) is figyelmeztetett a tetvesség és a szelfizés összefüggéseire. Kétezer önkéntes bevonásával készített felmérésükben az általános iskolások 28 százalékánál, a középiskolás diákok 19 százalékánál mutattak ki fejtetűfertőzést – írta a dutchnews.nl.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát!