A kezdő sportolók leggyakoribb kérdéseinek egyike a táplálkozást firtatja, mégpedig azon részét, hogy szabad-e a mozgás előtt enni, vagy sem. Nem lövünk le nagy poént, ha már az elején eláruljuk, hogy szabad, sőt kell is, viszont azt már nem árt kifejteni, hogy mit és miért.
Koplalni vagy zabálni?
Egyik sem jó. Edzés előtt három órával, legyen szó bármilyen válfajáról, amit közepes intenzitással legalább egy órán át végzünk, lassan felszívódó szénhidrátokban gazdag ételeket kell fogyasztani (pl.: krumpli, banán, csirkehús). Ezek biztosítják ugyanis, hogy elegendő energiával rendelkezzünk az edzés végéig és energiaszintünk ne csökkenjen le váratlanul. Edzés előtt közvetlenül egy órával, már a gyorsan felszívódó szénhidrátoké a terep (pl.: kávé), amelyek a kellő energialöketet adják az edzés elején.
Viszont, ha a két időintervallumban túlesszük magunkat, nem csak rosszul leszünk, de szervezetünk nem a már meglévő zsírokat égeti el, hanem az újonnan bevitteket. Erre a Bath Egyetem tanulmánya világított rá. Azok, akik a mozgás előtt két órával magas kalóriatartalmú, szénhidrátban gazdag ételeket kaptak, az edzés során az anyagcsere működtetésére a szervezet az elraktározott zsírt használta fel a szénhidrát helyett. Azaz a túlzott tápanyagbevitel miatt nem a már meglévő zsírszöveteket égette el a szervezet, hanem az újonnan bevitteket. Tehát, edzés előtt keveset, de tápanyag dúst kell enni, hogy az edzés célba érjen.
A legnagyobb táplálkozási és izomfejlesztési gikszer, amit el lehet követni, ha a kimerítő esti edzés után másnap reggelig a koplalást választja az ember.Legyen szó futásról, biciklizésről, erősítésről, aranyszabály, hogy a befejezést követő 20-25 percen belül fehérjéhez és glikogénhez kell jutatani a szervezetet. Magyarán, semmi értelme az esti, napközbeni sportolás utáni nem evészetnek, mert azzal csak egy teljes éjszakán át éheztetve vannak az izmok és a szervezet energiaraktára is kong. A tévhittel ellentétben, nem fog visszamenni a leadott kiló, elégetett kcal, mert az edzés után bevitt táplálék nem zsírként raktározódik el, hanem szükséges energiatartalékként.
Sportolás után érdemes gyümölcsöt fogyasztani, mert azokban található a legtöbb glikogén. Ha a szénhidrátokat fehérjével együtt fogyasztjuk, felgyorsítjuk a glikogénraktárak visszatöltését, ehhez a legjobb a 4:1 szénhidrát-fehérje arány. De a fehérjéknek más nagyon fontos szerepe is van a mozgás utáni étkezéseknél. Így tudjuk biztosítani az aminosavakat, melyek az izomépülést segítik, és az izomvesztést akadályozzák meg.
Aranyszabály: Az edzést követő egy órán belül enni kell, hogy a szervezet energiaszintje újra stabilizálódjon. Ajánlott ételek edzés utánra, melyek nem hizlalnak, de táplálják a izmokat: Túró,
További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát