A megfázás és náthaelleni szerek bizonyos mértékig bizonyulnak csak hatásosnak a szervezet számára, ugyanis míg az orrfolyást megszűntetik, addig más helyen is szárazságot okozhatnak, például a hüvelyben. Bizonyos gyógyszerösszetevők mellékhatásaként ugyanis jelentkezhet hüvelyszárazság. Lássuk, melyek ezek.
Antibiotikum
Manapság, ha az ember orvoshoz fordul, biztos lehet benne, hogy egy lórúgásnyi antibiotikumot fog kapni recept formájában. Az antibiotikumok a szervezetben megtelepedett baktériumokat elpusztítják vagy szaporodásukat gátolják. Ebből kifolyólag bakteriális fertőzések kezelésére vagy megelőzésére használják őket. A legismertebb antibiotikum a penicillin.
Az antibiotikumoktól azonban egyre többen ódzkodnak, nem véletlenül. Nem csak az immunrendszer lustul el miattuk, de a hüvely természetes védekezőképessége is romlik miatta. Az antibiotikum képes felborítani a hüvelyben található baktériumegyensúlyt, aminek eredményeképp könnyen viszkető, kellemetlen érzés alakulhat ki, a felbukkanó fertőzések miatt.
Antihisztamin
Általában az allergiagyógyszerekben találhatók főként, de a megfázás elleni szerek is bővelkednek benne. Míg allergia ellen az allergiát kiváltó hisztaminokat ellensúlyozza, addig megfázás esetén csökkenti az orrdugulást, a tüsszögést, és az orrfolyást is.
A szabad lélegzetvételért cserébe, viszont a hüvely nyálkahártyáját is kiszárítják, így a tartós antihisztaminszedés hüvelyszárazsághoz vezethet.
Dekongesztáns
Hatóanyagtartalma hasonló a fentiekhez, így a hüvely nyálkahártyáját szintén kiszárítja.
Ha a fenti tünetek fennállnak, akkor érdemes konzultálni a kezelőorvossal, és más hatóanyag tartalmú gyógyszer választani.