Korábban végeztek már olyan vizsgálatokat, amelyekben a rossz levegőminőség diákok kognitív képességeire gyakorolt hatását vizsgálták. Az új elemzésben a Pekingi Normal Egyetem kutatócsoportja a társadalom szélesebb rétegének eredményeit elemezte.
A kutatásban a szakértők olyan kínai családok eredményeit tanulmányozták, akik szennyezett levegőjű településeken élnek. A vizsgálatban a kén-dioxid, a nitrogén-dioxid és a 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék mennyiségére is komoly figyelmet fordítottak.
A kapott adatok alapján a légszennyezés hosszú távon jelentősen csökkenti a szóbeli teszteken elért eredményeket, illetve enyhén rontja a matematikai felmérőkön való szereplést is. Különösen látványos volt ez a visszaesés az alacsony iskolai végzettségű férfiaknál. Esetükben már 40 éves kor után negatív hatást gyakorol a szellemi tevékenységre a légszennyezettség, míg a magasabb iskolai végzettségűeknél azt figyelték meg, hogy csak 65 éves koruk után kezdtek el romlani az eredmények.
A friss kutatás eredményei kiemelten fontosak lehetnek azokban a fejlődő országokban, ahol rossz a városok levegőminősége. Mivel a kognitív funkciók csökkenése demenciához – szellemi leépüléséhez – és az életminőség romlásához vezethet, az eredmények igen aggasztók a jövőre nézve.