A kutatók 111 ezer embernél tekintették át 2006 és 2010 között végzett látásvizsgálatok eredményeit, melyeket aztán a lakóhelyük légszennyezettségével vetettek össze – olvasható a The Independent cikkében.
A tanulmányból, melyet az University College London (UCL) kutatói a Moorfields Eye Hospital orvosaival együttműködve készítettek. A vizsgálatokból kidrült, hogy gyakrabban fordult elő zöld hályog azoknál az embereknél, akiknek a lakóhelyén a levegőben levő finom részecskék aránya eléri a hat százalékot.
A zöld hályog félmillió brit lakost érint, és a helyzet súlyosságát az is bizonyítja, hogy a betegség a kezelés elmulasztása esetén vakságot eredményezhet.
Bár a tanulmányban nem tudták minden kétséget kizáróan bizonyítani, hogy a betegségnek a légszennyezés a kiváltó oka, Paul Foster, az egyetem professzora és a tanulmány készítője megjegyezte, itt az ideje, hogy a légszennyezéssel komolyabban foglalkozzanak, hiszen az eddig ismert egészségügyi problémák mellett a szem állapotára is hatással lehet.
„Bár még nem tudjuk biztosan megerősíteni az összefüggést, azt reméljük, folytatni tudjuk a kutatást, amely választ adhat arra, hogy a levegő szennyezettsége valóban felelős-e a zöld hályog kialakulásáért, és hogy találunk rá valamilyen megoldást, amely segíthet csökkenteni az egészségügyi kockázatot” – mondta a professzor.
A légszennyezés több komolyabb problémával is összekapcsolható, mint a tüdő- és szívbetegségek, az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és a szélütés.