Adams közölte: már minden tagállamban működik a forróvonal, az egészségügyi hatóságok a nap 24 órájában rendelkezésre állnak információkkal és konkrét segítséggel is. Emlékeztetett arra, hogy a legveszélyeztetettebbek az időskorúak és a valamilyen komoly krónikus betegséggel – például szívbetegséggel vagy cukorbajjal – küszködők, míg a fiatal korosztályokat az eddigi tapasztalatok szerint nemigen sújtotta az új típusú koronavírusos fertőzés.
A sajtótájékoztatón részt vett Mike Pence amerikai alelnök, aki a kormányzati intézkedések összehangolásáért felelős, Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági főtanácsadója, Alex Azar az egészségügyi tárca irányítója, valamint a vírus megfékezésén dolgozó munkacsoport egészségügyi szakemberei, köztük Anthony Fauci és Deborah Birx.
Mike Pence kiemelte a szövetségi és az egyes tagállami kormányzatok közötti jó együttműködést, és példaként említette a kaliforniai kormányzóval, Gavin Newsommal folytatott közös munkát.
Az alelnök nagy vonalakban tájékoztatott arról is, hogy a járvány miatt visszaesett gazdaság élénkítésére a Trump-adminisztráció a személyi jövedelemadó átmeneti időre szóló csökkentését, a koronavírussal fertőzötteknek a betegállomány idejére járó fizetés teljes folyósítását és egyes iparágak megsegítését javasolta a kongresszus törvényhozóinak.
„Senki ne járjon munkába csak azért, hogy ne essen ki a fizetése, és ha óvatosságból is, de inkább mindenki maradjon otthon, ha erre szükség van” – fogalmazott Pence.
Az alelnök közölte, hogy a kormány javaslatairól még nem született megállapodás a törvényhozókkal.
Larry Kudlow hozzátette: Donald Trump amerikai elnök szívesen látná, ha a személyi jövedelemadó csökkentése az átmeneti időszak után is, egészen az év végéig érvényben maradna. A gazdasági főtanácsadó „merésznek” nevezte az elnök javaslatát, és úgy vélekedett, hogy az amerikai gazdaság erős, tehát végrehajtható a személyi jövedelemadó tartós csökkentése.
Anthony Fauci, az Országos Egészségügyi Központ (NIH) Fertőző Betegségek Intézetének igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a vírus további terjedése várható, ezért azokban a tagállamokban is fel kell készülni a küzdelemre, ahol eddig a fertőzés nem, vagy alig jelentkezett.
Kiemelte, hogy különösen négy tagállamban – az északnyugati Washingtonban és Kaliforniában, valamint New York államban és Floridában – magas a bizonyítottan fertőzött páciensek száma. Fauci hangsúlyozta, hogy a korábbi időszakkal ellentétben az intézkedésekkel nem szabad megvárni a fertőzés felbukkanását, hanem már a betegség megjelenése előtt lépni kell. „Szeretném, ha az egész országban rájönnének arra, hogy már nem viselkedhetünk úgy, mint néhány hónappal ezelőtt, és ez független attól, hogy valaki olyan államban él-e, ahol még nincs megbetegedés, vagy csak egyetlen eset fordult elő” – mondta.
Mike Pence a sajtókonferencián bejelentette, hogy a járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) egy napon belül új ajánlásokat tesz a vírusfertőzés által legjobban sújtott négy tagállam számára a fertőzés terjedésének megfékezésére.