Az elmúlt hetekben a vállalatok egy működőképes munkarend megszervezésén dolgoztak, most azonban nem egy új, hanem már meglévő helyzethez kell alkalmazkodniuk. A következő időszakban a vírushelyzet okozta lelki tényezők felerősödnek. Egy hónapja vagyunk már otthon és bizony nem tudni, hogy meddig marad változatlan ez a helyzet. Ez egyre nagyobb hatással van a munkáltatók és a kollégák közti kapcsolatokra, munkamorálra, mentális állapotunkra is. „Ne felejtsük el, hogy a munkavállalók számára a jó hangulatú, támogató és őszinte közösséghez tartozás az egyik legfontosabb tényező a munkavégzés kapcsán. A munkatársak lelki egészségének megőrzéséért pedig látszólag apró figyelmességekkel is sokat tehetünk. Legyen szó akár délelőtti beszélgetésekről, nap végi beszámolókról vagy közös kihívásokról, apró sikereink ünnepléséről, ezek mind fontosak ahhoz, hogy a csapatszellem, a motiváció, belső egyensúlyunk kitartson addig, amíg normalizálódik a helyzet” – hívja fel a figyelmet Végh József, a K&H HR igazgatója az új kihívások kapcsán.
Az egymásra figyelés, elismerés most felértékelődik - főnök-beosztott viszony
„Egy krízis mindig jelentős megmérettetés a vezetőknek. Egy elhúzódó, hetekig tartó válság helyzet, mely nemcsak operatív döntéseket kíván meg a megfelelő ütemben és részletekkel, hanem egy idő múlva motivációs válságba is fordulhat, külön képességeket kíván a vezetőktől és még inkább felértékelődik ilyenkor empatikus és kommunikációs képességük. Ilyenkor könnyű meglátni a különbséget a menedzserek és a vezetők közt”- tette hozzá Végh József. A bizonytalan helyzetben ugrásszerűen megnőhet a stressz, ami rövid távon kevésbé hatékony munkavégzést, hosszabb távon pedig kiégést és testi tüneteket is okozhat. Ennek elkerülése érdekében elengedhetetlen a munkaadó támogató és nyitott magatartása, hogy a dolgozók bátran és bármikor fordulhassanak hozzájuk kérdéseikkel. Most óriási szerepe van az őszinte és konzekvens, folyamatos kommunikációnak, de fontos hogy a vezető csak olyan dolgokat ígérjen, amit hosszú távon is biztonsággal meg tud tartani. A legkisebb sikereket is észre kell venni és elismerni, értékelni a közös erőfeszítéseket, amit jó, ha nemcsak szóban osztunk meg, hanem akár virtuális koccintással is megünnepelhetünk munkaidő után.
Kollégák egymás között
Mivel az elmúlt hetekben az otthoni munkavégzéssel szinte teljesen megszűntek a személyes találkozók, a dolgozók könnyen elszigetelődhetnek egymástól. A rövidebb, de gyakoribb közös megbeszélések, online kávészünetek erősíthetik a csapatkohéziót, így a munka mellett nem kell lemondanunk a munkahelyi közösségi élményekről sem. Az összetartás tudatosan erősíthető egy-egy heti feladat teljesítésével, mint például egy rövid összefoglaló arról, hogy milyen új dolgokat próbáltunk ki otthon, milyen kihívások elé állítottuk magunkat. Érdemes a nap elején vagy akár a nap végén is tartani egy rövid beszámolót érzéseinkről, amikor mindenről lehet beszélni, csak a munkáról nem. Így nemcsak jobban megismerjük a másikat, hanem olyan hasznos tanácsokat is megoszthatunk egymással, amikkel segíthetjük a munkavégzést, hétköznapok túlélését.