Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára a szűrőállomás mellett megtartott sajtótájékoztatón elmondta: szerettek volna segíteni a Pilis-Dunakanyar térségében élő több mint százezer embernek, hogy mielőbb felismerhető legyen a betegségük, ezért kérte az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ), hogy két városban, Pilisvörösváron és Szentendrén is végezzenek mobil szűrést.
Csató Gábor, az (OMSZ) főigazgatója ismertette: a járvány kezdete óta több mint félmillió mintavételt végeztek a mentőszolgálat munkatársai, és több mint 400 mintavételező egységet mozgatnak minden nap. A tesztelést jelenleg az NNK segítségével és orvostanhallgatók bevonásával végzik. Hozzátette: a mintavétel nem helyettesíti a felelős gondolkodást, fontos, hogy akinek tünete van, izolálja magát a környezetétől.
Bertókné Tamás Renáta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ főosztályvezetője kiemelte: a szűrőbuszos vizsgálatot csak háziorvosi beutalóval lehet igénybe venni. A vizsgálathoz a pácienseknek nem kell kiszállniuk az autóból. Először gyorstesztet végeznek, ha az negatív, akkor a szűrőbusz közelében lévő mentőautóban elvégeznek egy PCR-tesztet is. Közölte: a szűrőbuszok egy hónap alatt csaknem 20 ezer mintát vettek, és a gyorstesztek 30-40 százaléka lett pozitív.
Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője az MTI-nek elmondta: folyamatosan figyelik a beérkező igényeket, és ahhoz igazítják a kapacitásaikat. Pilisvörösvárról és környékéről sok mintavételi kérés érkezett, ezért indokolt volt az egynapos szűrési akció, és ha a későbbiekben igény lesz rá, a busz visszatér a városba.