Hosszú ideje kutatja a hollandiai Rotterdamban dolgozó szülész-nőgyógyász Melek Rousian az embriók egészségi állapotát a fogantatás pillanatától. Tudományos pályafutásában már 2008 óta vizsgálja, hogy egyebek mellett a dohányzásnak milyen hatása van – más külső hatások mellett – a születendő gyermek fejlődésre.
A szakember a kutatásait a bostoni székhelyű Harvard Egyetemmel közreműködve publikálta, melyből egyértelműen kiderül, hogy a dohányzó nők esetében a magzatok fejlődése lassabb, mely legfőképpen a központi idegrendszerüket érinti.
„Ha lehetséges, a nőknek attól a pillanattól abba kell hagyniuk a dohányzást, amikor a terhességet még csak tervezik, de leszokni a dohányzásról, a terhesség bármely szakaszában érdemes. A dohányzás nem csak az embrió növekedésére és fejlődésére van hatással a terhesség alatt, hanem a születési súllyal is összefüggésbe hozható, már a terhesség nagyon korai szakaszában is befolyásoló erővel bír” hangsúlyozta az orvos. Rousian elmondta: „A tanulmány eredményei hangsúlyozzák a fogamzás előtti dohányzásról való leszokás fontosságát.”
A tudósok most különböző módszereket vizsgálnak annak érdekében, hogy a jövőbeli szülők könnyebben leszokhassanak káros szenvedélyükről személyes konzultációk vagy digitális egészségügyi megoldások, applikációk, online leszokást segítő programok segítségével, különös hangsúlyt fektetve a betegek utánkövetésére és rehabilitációjára.
„Ez az oka annak, hogy a prenatális időszak fontos kutatási terület, mert sok jövőbeli szülő nincs tudatában a fejlődő embrió jelenlétének azokban az első napokban, amikor a terhességet még nem erősítették meg” – nyomatékosította véleményét Rousian professzor.