Jump to content

Sport italok: szükséges (rossz)?

2018. 06. 26. 13:00

A sportitalok a keményen edzők számára rendkívül fontosak, de nem arra valók, hogy a karosszékben ülve, tévénézés vagy internetezés közben fogyasszuk őket.

A jó idő beköszöntével egyre többen kezdenek sportolni, hogy nyárra bombaformába kerüljenek. Ilyenkor a sportitalok iránt is jelentősen megnő a kereslet. De vajon a teljesítmény javulásához valóban szükséges sportitalokat fogyasztani, vagy a tiszta víz is elég lenne?

A sportitalok akkor is egyensúlyban tartják a vízháztartást, ha ömlik rólunk a verejték – állítják a gyártók és a sportolók. A speciális „koktélokat” a keményen edzőknek tervezték, az élsportolók a felkészülés intenzívebb szakaszaiban ezeket fogyasztva megfelelő összetételű folyadékkal tudják pótolni az izzadással leadott anyagokat és a felhasznált energiát.

Sokan azonban a karosszékben ülve, tévézés vagy internetezés közben is ezt isszák, pedig számukra teljesen feleslegesek, csak plusz kalóriákat juttatnak vele a szervezetükbe.

A sportitalok ugyanakkor még mindig egészségesebbek, mint a cukrozott üdítőitalok, már csak azért is, mert vitaminokat, antioxidánsokat, esetenként gyógynövényeket is tartalmaznak, amelyek növelik a teljesítőképességet és erősítik az immunrendszert.

Különbség a sport- és az energiaital között

A köztudatban gyakran együtt emlegetik az energia- és a sportitalokat, az áruházak polcain is egymás mellett találhatók, pedig alapvetően különböznek. A jól megválasztott sportital egyben energiaital is, fordítva azonban ez nem igaz.

Az energiaital főleg a koffein- és a szénhidráttartalma révén pörget fel, s tanuláshoz, szabadtéri aktivitáshoz ajánlott fogyasztani, mert fokozza a koncentrációt, extra löketet ad. A sportitalok közül az elektrolittartalmú, izotóniás készítmények pedig a hosszú távú sporttevékenységhez elengedhetetlenek, magyarázta Németh Sándor táplálék-kiegészítő szakértő.

A sportitaloknak szerves része az eltérő glikémiás indexű szénhidrát-kombináció, amely nemcsak gyorsan pótolja, hanem hosszabb távon is visszatölti az energiát.

A mindennapok során túl sok sót fogyasztunk – különösen a tartósított, füstölt és konzervételeknek, valamint a kenyérnek magas a sótartalma –, sportoláskor azonban a sóveszteség is nagy, s ennek pótlására különösen figyelni kell.

Ha egy sportoló az edzés során a testtömegének két százalékát elveszíti, akkor fizikai teljesítménycsökkenés következik be. A folyadékvesztés mellett pedig hosszabb távon az ásványi anyagokat és az energiát is pótolni kell, tette hozzá Dr. Téglásy György sportorvos, belgyógyász. A sportitalok nem teljesítménynövelők, hanem optimalizálják a szervezet képességeit.

Dr. Téglásy György arra is felhívta a figyelmet, hogy a sportitalok fogyasztását a serdülőkor után ajánlatott csak elkezdeni, a gyerekeket pedig végképp nem célszerű rászoktatni ezekre a készítményekre.

(Forrás: biokalauz.co.hu | Kép: pixabay.com)