Érdekes tanulmányt folytattak a tömegközlekedés hatásával kapcsolatban. Először is arra keresték a választ, mi okozza elsődlegesen az ingerlékenységet. Nos, az idő. Ha az ember napi egy óránál többet tölt azzal, hogy otthonról beérjen pl. a munkahelyére, akkor nem csoda, ha mindenkire gonosz tekintettel néz. Az idő mellett a másik indok egyszerű, a személyes tér, az intim szférába való folytonos betolakodás, idegenek által.
A kettő egymásra hatástól a nap végére az egyén egy valódi időzített bomba. Az ember intimszférája 20-50 cm, ez a távolság viszont a reggeli csúcsforgalom idején luxus. Az ember szinte örül, ha felfér a tömött járatokra, nemhogy még teret is hagyjanak neki. Egy idő után ez tudat alatt (a tudat persze nyugalmat erőltet az emberre) magas fokú frusztrációt idéz elő, ami idegessé, és erőszakossá teszi az embert. Ez az érzet egyenes arányban növekszik az utazással eltöltött percekkel. Minél többet tartózkodik olyan helyen az ember, ahol a saját komfortzónája sértve van, azt annál nehezebben, rosszul viseli.
Bár nem kell ahhoz tömeg, hogy ugyan úgy frusztrálja az utazás. Nyilván az ember szer a közeli ismerőseivel egy légtérben tartózkodni, nem egy csapat idegennel, így ez is magyarázza, miért ideges mindenki, ha tömegközlekedik.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát!