Jump to content

Milyen képességeket vár el a munkaadó?

2017. 04. 12. 08:40

A tudás, és a tehetség néha nem elég. De mi az, ami igen?

Egy nyitott pozíció betöltéséhez a munkaadók több szempontot is figyelembe vesznek. Egyik fontos tényező, hogy a lehetséges jelölt a meghirdetett feladatkört jól el tudja látni, vagyis tehetséges legyen. De sok esetben ennél fontosabb a motiváció, a tanulni akarás és az is, hogy az új kolléga be tudjon illeszkedni a közösségbe, azaz meg legyen a kémia a csapattal - magyarázza Hajdú Csongor, a Frissdiplomás Kft. ügyvezetője. 

Hard skillek

Ha a képességeket vizsgáljuk, kétféle képesség-paramétert elemeznek a HR szakemberek. Vannak az úgynevezett hard skillek. Ezek elsősorban a szakmai rátermettséget bizonyító kvalitások. Ide tartoznak például a szakmai ismeretek, a nyelvtudás, a végzettségek és a munkahelyi tapasztalatok is. Ezek az adatok egyszerűen „kiolvashatóak” az önéletrajzból.

Soft skillek

Az ún. soft skillek esetében más a helyzet, mivel ezek elsősorban a személyiségjegyekhez kapcsolódnak. A személyiségtípusokat egyéb módszerekkel, tesztekkel térképezik fel a szakemberek, s azért fontos, hogy tisztában legyenek vele, mert döntő szerepük lehet abban, hogy jól teljesítünk-e a munkánkban.

Talán a legnehezebben fejleszthető személyiségjegy, az alkalmazkodóképesség. Ugyanis a világ a változásról szól, a megszokott dolgok és a komfortzóna elhagyásáról. Azonban ettől gyakran megijedünk, pedig a változás sem mindig rossz, sőt! Általa számos új dolgot ismerhetünk meg vagy próbálhatunk ki.

Fontos adottság a jó problémamegoldó képesség is. Ugyanis bármennyire is alaposak vagyunk, és hiába tervezünk meg mindent előre, folyamatosan váratlan dolgokkal találhatjuk magunkat szembe. Ezekre az eseményekre gyorsan és a lehető leghatékonyabban kell tudnunk reagálni. A munkáltatók szeretik, ha valaki nem ijed meg a kihívásoktól, hanem a helyzetet elemezve, akár új, kreatív módszert javasolva old meg egy szituációt.

magabiztosság is egy olyan készség, ami számít. Egyébként tanulható, s az élet minden területén fontos, így a karrierépítésben is. Azonban ez az első olyan kvalitás, amit az álláskeresés kudarcai, a visszautasítások, de még a visszajelzések hiánya is nagyon könnyen megtépázhat. Pedig a kiválasztás során, aztán később a munkában is, kulcsfontosságú szerepe van, hogyan nézünk szembe a kihívásokkal. El kell tehát hinnünk magunkról, hogy meg tudjuk csinálni, s akkor a leendő főnökünk és a HR-es kolléga is el fogja hinni. 

S végül az önállóság és az együttműködés is olyan attitűd jegy, amit vizsgálnak a szakemberekHiszen a legtöbb feladatkör ma már igényli az önmotivált hozzáállást, hogy önálló lépéseket tudjunk tenni egy adott feladat megoldásáért. Ugyanakkor a projekt sikeres végrehajtásáért tudnunk kell egy közösséggel is együtt dolgozni, együttműködni, fűzi hozzá a szakember.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Biokalauz Facebook oldalát!

(Forrás: biokalauz.hu;profession,hu | Kép: pixabay.com)