A klímaváltozás egyik veszélye éppen az, hogy, mivel jelentősen megváltozik az éghajlat, olyan kihívások érik a szervezetet, amelyre nincs felkészülve, az alkalmazkodás pedig rendkívül lassú. Nagyon fontos lenne, hogy már fiatalon hozzászokjunk az egészséges időjárási kihívásokhoz, és a hideg téli időszakban ki tudjon alakulni az időjárás adaptivitás.
Ha ez nem történik meg, később rosszabb lesz az időjárás-érzékenységünk – magyarázta a hirado.hu-nak Pintér Ferenc humánmeteorológus, a Meteo Klinika igazgatója. Hozzátette: ez mindenkinél egyedi, nem lehet általánosan meghatározni, hogy az időjárási folyamatok milyen hatással vannak, és milyen tüneteket okoznak az adott személynek.
Az azonban biztos, hogy ha a szervezetünket és az immunrendszerünket olyan időjárási hatások érik, amelyekhez nem szokott hozzá korábban, és legyengül, akkor könnyebben jönnek a betegségek. Az enyhe tél miatt ráadásul elszaporodhatnak a kórokozók, vírushordozók, aminek így nagyon komoly járványügyi következményei lesznek. Jelenleg is dúl az influenzajárvány.
Pintér Ferenc szerint a másik fő problémát az jelenti, hogy nemcsak megváltozott az időjárás, de nehezítik azt a szélsőséges körülmények is. Míg az egyik héten didergünk a mínuszokban, a következőben már 15 fokos enyhe időben tartjuk az ernyőt az esőzések miatt – egyik szélsőségből a másikba esünk. Az extrémebb hatásokhoz azonban még nehezebben alkalmazkodik az amúgy is lassan adaptálódó emberi szervezet.