Jump to content

A fájdalomérzet és annak valós mértéke

2016. 07. 24. 16:00

A fájdalomérzet és annak kialakulása, illetve az öngyógyítás és annak határai a mai napig foglalkoztatják a tudományt. De mi a helyzet a pszichológiai megközelítésével?

A fájdalomérzet tulajdonképpen nem más, mint bármely tapintással, érzékeléssel, idegi ingerléssel létrejövő érzés, amelyet az agy egy bizonyos pontjába közvetítenek az idegszálak. Nagyjából egy laikus számára így a legérthetőbb.

Azonban létezik a fájdalom érzetnek egy pszichológiai értelmezése is, miszerint a fájdalomérzetünk erősen függ attól is, hogy mit gondolunk arról mi okozza. Ezt úgy kell érteni, hogy a véletlen fájdalom rövidebb ideig tart, és kevésbé kellemetlen, mint az a fajta fájdalom, amit szándékosan okoztak nekünk. Ezt egy kutatással szemléletesebbé is tették. Egy kísérlet során az alanyokat két csoportra osztották. Azok a résztvevők, akik úgy érzékelték, hogy a tudósok szándékosan „bántják” őket, sokkal tovább, és sokkal erősebbnek vélték a fájdalmat, mint azok akik külső ingerből fakadóan, vagy véletlen helyzet miatt éreztek fájdalmat. Sőt, ők hamar hozzá is szoktak az érzéshez. Mind két csoport esetében, ugyan akkora mértékű fájdalomról volt szó.

Így ismét bebizonyosodott, hogy sokat számít, mit hiszünk, és mit táplálunk be az agyunkba, azaz mit hitetünk el magukkal. Itt kapcsolódik be az öngyógyítás kérdésköre is. Már korábban olvashatták, hogy célzott koncentrációval – tudományosan bizonyítva – csökkenthető a fájdalom.

Tényleg hihetetlen mikre vagyunk – vagy csak lennénk? – képesek!

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Forrás: biokalauz.hu | Kép: businessinsider.com)