Ezek után talán nem is annyira meglepő, hogy tavaly a legnagyobb piac Kína volt 11,3 GW kiépítéssel, második Japán 6,9 GW-tal, míg az USA a harmadik 4,8 GW-tal. A korábban évekig világelső Németország 3,3 GW kiépítéssel ma is a legnagyobb Európában, de világszinten már csak negyedik. Ez önmagában is jelentős visszaesés, de ha arányaiban nézzük, a német piac 57%-kal kisebb, mint 2012-ben. Európában a németek után Olaszország, Nagy-Britannia, Románia és Görögország építette ki a legtöbb napelemes rendszert.
Idén is jelentős növekedés várható a világban, és a bővülés motorja Ázsia lesz, főként Kína napelemes programja növeli leginkább a világ PV kapacitását. Ugyanakkor Európában is kisebb növekedést várnak az elemzők, 18 hónapos stagnálás és visszacsúszás után idén 11-12 GW lehet az új telepítés összteljesítménye.
Ami még világszinten jelentős, az a fejlődő országok térnyerése: az előrejelzések szerint 2017-re 10GW fölé nőhet az ott telepített napelemek éves összteljesítménye, ami a mostani számok háromszorosa. Szakemberek szerint a jelenlegi növekedésnek köszönhetően 2018-ra már át fogja lépni az évi 100 GW kapacitást az évente telepített napelemek összteljesítménye – azaz mintha évente 100 új paksi blokkot építenének szerte a világban napelemekből.
Fotó: freedigitalphotos.net forrás:biokalauz.hu/napelemek.blog.hu