A lakossági és ipari fogyasztókat együttvéve a villamos energia kilowattóránként 26,3 centbe kerül Németországban, aminél többet csak Dániában kell fizetni. Franciaországban nagyjából 50 százalékkal kevesebbet, 13,63 centet, az Egyesült Államokban pedig a német ár durván egyharmadát, 9,25 centet fizetnek a fogyasztók kilowattóránként.
A rendkívül magas árszínvonal elsősorban a megújuló forrásokra alapozó energiatermelés ösztönzésének tulajdonítható. Az úgynevezett megújuló energia törvény (EEG) után EEG-hozzájárulásnak nevezett járulék kilowattonként a 2003-ban regisztrált 0,4 centről tíz év alatt 3,59 centre emelkedett.
A másik fő tényező a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa hatására elindított, úgynevezett energiapolitikai fordulat, amely az atomerőművek bezárását és a kieső termelés megújuló forrásokra alapozó pótlását jelenti. Ez több tízmilliárd eurós nagyságrendű beruházásokat igényel, aminek a költsége ugyancsak megjelenik az árakban.
Amíg a nagy energiaigényű termelést folytató vállalatoknak kedvezmény jár az EEG-hozzájárulásból, a közepes méretű cégek semmilyen kedvezményt nem kapnak. Ezzel szemben az USA-ban kilowattóránként csupán 3,58 centbe kerül az áram az ipari fogyasztóknak.
Fotó: freedigitalphotos.net forrás:biokalauz.hu/MTI