Atif Ansar, Bent Flyvbjerg, Alexander Budzier és Daniel Lunn négy éven keresztül vizsgálta az 1934 és 2007 között épült hatalmas duzzasztógátak dokumentumait, ahol elérhetőek voltak a tervek kalkulációi és a tényleges költségek.
Az adatbázisukba 65 országból mintegy 245 építkezés került be. Ezeknek az összköltsége 353 milliárd dollár volt, a dollár 2010-es árfolyamán számolva. Ezek alapján derült ki, hogy a megépült erőművek 96 százalékkal(!) többe kerültek, mint azt eredetileg tervezték. Ugyanakkor átlagosan mintegy 44 százalékkal nőtt a tervezett időintervallumhoz képest a tényleges építkezés ideje.
Az adatbázisuk alapján a tervezőknek csaknem duplázniuk kell a szokásosan megállapított költségeket és 66 százalékkal hosszabb időintervallumot kell venniük, hogyha azt szeretnék, hogy 80 százalékos biztonsággal időben és a költségvetés szerint készüljön el a projektjük.
Példaként a pakisztáni Diamer-Bhasha duzzasztógátat hozták fel, amely a tervezett 12.7 milliárd helyett, 25.4 milliárd dollárba kerül majd, míg a befejezés 2021 helyett 2027 lesz. Bent Flyvbjerg szerint sokkal több, kisebb beruházásra lenne szükség, amely költség és időhatékonyabb is, mint az óriás vízerőmű projektek. Ennél fogva sokkal jobban eladhatók a társadalom felé és nem utolsó sorban természetesen kevésbé károsítják a környezetet is.
Fotó: freedigitalphotos.net forrás:biokalauz.hu/greenfo.hu