A tengerentúli társaság azt kifogásolta, hogy a 2012-ben a kínai napelemcellákra kivetett vámok ellenére a távol-keleti vállalatok továbbra is dömpingáron kínálják termékeiket. Számos kínai társaság ugyanis úgy kerülte el a vám megfizetését, hogy a cellák gyártását más országokba szervezte ki.
A tervek szerint az egyes társaságok termékeit különböző mértékű vámokkal sújtanák, melynek felső határa 35,2 százalék lenne. Az amerikai kereskedelmi minisztérium augusztus 18-a körül bólinthat rá a tervezett vámokra, melyet követően mintegy 45 nap áll majd rendelkezésre az amerikai Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságnak a felülvizsgálatra.
Nem ez az első eset, hogy a kínai társaságokat dömpingáras értékesítéssel vádolják meg, és amiatt büntetik. Tavaly év végén az EU arról döntött, hogy a távol-keleti gyártók az EU-ba importtált paneleket és cellákat 56 cent/watt minimumáron értékesíthetik 7 GW összkapacitásig. Amennyibe a vállalatok a meghatározott ár alatt dobnák piacra termékeiket, úgy közel 48 százalékos büntetővámot kell fizetniük.
Bár a korábbi években Európa volt a globális napenergia-piac motorja, tavaly már rendre Kínában, Japánban és az Egyesült Államokban telepítették a legtöbb napelemet. Az USA-ban 2013-ban a SEIA adatai szerint közel 4,8 GW kapacitás került beépítésre, melynek jelentős részét kínai gyártók termékei jelentették.
Fotó: freedigitalphotos.net forrás:biokalauz.hu/portfolio.hu