Az okostelefon használata ugyan nem tesz okosabbá, viszont hatással van az emberi agy plaszticitására, megváltoztatja azt. Az agy plaszticitására 30 évvel ezelőtt vált felfedezetté. Jelentése és funkciója szerint az elnevezése a változtathatóságra, képlékenységre utal. Több évtizedes kutatások kimutatták, hogy az agy minden egyes tevékenysége során megváltoztatja önnön szerkezetét, és folyamatosan tökéletesítgeti áramköreit, hogy az adott feladatokat jobban tudja elvégezni.
A változásokhoz a gondolkodás, tanulás és környezetei ingerek szükségesek, ám a jelenlegi tanulmány azt mutatja, hogy azt a mobilnyomkodás is előidézi.
A kísérlet során az alanyok agyát figyelték, akiknek közben használniuk kellett a telefonjaikat. A megfigyelés során az agykérgi szomatoszenzoros része a speciális használatnak (érintőképernyő) köszönhetően magas aktivitási szintet mutatott. Ez ugyan nem volt meglepő, viszont most kimutatták és dokumentálták is.
A kutatás vezetője Professzor Arko Ghosh így nyilatkozott a Current Biology újságírójának: „Az okostelefonok lehetővé teszik, hogy összefüggésbe hozzuk az digitális eszközök lenyomatát az agyműködéssel, és megértsük, hogy egy átlagos ember agyi változását, hogyan befolyásolják a hétköznapok.” – mondta a férfi.
Az okostelefon miatti ujjhasználatot, egy több éve hegedülő ember ujjhasználatához hasonlította, miszerint mindkettő az agyi mérések szerint egyaránt specifikusan működik. Ezt (az okostelefon agyra gyakorolt hatását) egy kísérlettel bizonyította. A kísérlet során 37 embert figyelt meg, akik közül 26 érintőképernyős telefont, míg 11 a hagyományos, gombos telefont használt. Az agy vizsgálata kimutatta, hogy azok, akik nap mint nap pötyögnek a telefonon, intenzívebb helyi agyi kommunikációt tudhatnak magukénak. Így valóban hatással van az agyra az okostelefon.