Jump to content

Átlátszó napelem, ami bárhol elhelyezhető

2015. 09. 25. 16:00

A Michigani Állami Egyetem kutatói jelentős előrelépést értek el napelem fronton, ugyanis létrehozták az átlátszó napemelet, ami ablakok, vagy okostelefonok kijelzőjeként is használható. Az átlátszó felület ugyan úgy energiát termel, miközben észre sem vehető, hogy valójában az nem is üveg, hanem napelem.

Az áttörést a tavalyi évben sikerült elérnie az egyetem kutatóinak, napjainkban pedig a technológia tökéletesítésén dolgoznak.

A világon elsőként létrehozott átlátszó napelem összegyűjti az emberi szem számára láthatatlan hullámhosszúságú fénysugarakat és elvezeti azokat az eszköz szélén elhelyezett napelem-csíkhoz, amely ebből az energiát termel.

Ezek az átlátszó napelemek is úgy működnek akár hagyományos társaik: kis celláik a napenergiát egyenárammá alakítják, majd az így kapott áramot inverterek segítségével konvertálják át váltóárammá, mely így felhasználhatóvá válik. A napkollektorok újgenerációs változata könnyen alkalmazható volna elektronikus eszközök kijelzőjeként, vagy szimpla ablaküvegként is, hiszen megvan az a nagy előnye, hogy láthatatlan módon hozzájárul az egyén hálózati energiafüggőségének csökkentéséhez.

Az újfajta napelemek hatékonysága azonban még igen alacsony, csupán 1% körül mozog. A kutatási szakaszt, tehát most felváltotta a fejlesztési, ugyanis a tervezők már 5%-os hatékonysággal is elégedettek lennének, de úgy tűnik, addig van még mit fejlesztgetni a szerkezeten.



További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Kép: extremetech.com)