Jump to content

A fák és a klímamodellek kapcsolata

2016. 07. 28. 09:00

Nem csak az emberek tehetők felelősség a klímaváltozás miatt, ugyanis a fáknak is nagy szerepük van az aktuális klíma milyenségében, habár utóbbi hatása elenyésző az ember okozta kárral szemben.

Két friss kutatás eredménye teljesen új vágányra terelheti a klímakutatás jövőjét, ami a fákat is számításba vette. Zöld barátaink befolyása persze korántsem dönti meg az emberi eredetű klímaváltozás tételét, de az arányokon változtathat. A két új kutatás eredménye érdekes összefüggést mutatott be az erdők és a felhőképződés között.

Felhő és fák

Az éghajlatváltozás már nem elmélet, hanem tény. A klímamodellek számtalan tényezővel számolnak; egyszerre próbálják rekonstruálni a múlt eseményeit és előre jelezni a várhatókat, és az indikátorok mértékét és milyenségét is számításba venni. Például a felhőtakaró alakulását is a fontos szempontok közé sorolják, mivel a világos színű felhők visszaverik a nap sugarait, így enyhítik a felmelegedést.

Az uralkodó elmélet szerint az iparosodás előtt kevesebb volt a felhő, azóta viszont a fosszilis üzemanyagok elégetésével a CO2 mellett sok kénsav keletkezik, ami a felhőképződést segíti. A fosszilis energia így közvetett módon a saját klímamelegítő hatását csökkenti, ezért valódi erejét még nem is érezzük – érvelnek a tudósok.

A zürichi Eidgenössische Technische Hochschule egyetem klímakutatója, Reto Knutti viszont máshogy gondolja. Szerinte az iparosodás előtt sokkal több felhő lehetett az égen, mint eddig hitték. Mindezt két kutatás eredményére alapozza, melyeket a közelmúltban publikáltak a Nature és a Science szaklapokban.

Az egyik dokumentum fő szerzője, Jasper Kirkby szerint a fák anyagcseréjekor olyan töltéssel rendelkező részecskék keletkeznek, amik kénsav jelenléte nélkül is megindítják a felhőképződést.

Mindebből az következik, hogy ma a felhőzet kevésbé ellensúlyozza az üvegházhatást, tehát a szén-dioxid melegítő hatása gyengébb lehet, mint eddig véltük – summázza Reto Knutti.

A klímamodelleket készítő tudós gyorsan hozzátette, hogy mindez egyelőre nem befolyásolja az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) éghajlat-változási előrejelzéseit, magyarán továbbra is fontos visszaszorítani a CO2-kibocsátásunkat.

 
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
Forrás: biokalauz.hu/ hirado.hu | Kép: pixabay.com