Csodás világot élnénk, ha a műanyagzacskó felhasználásának drasztikus csökkenése mögött a környezettudatos életmód állna, de hát a valóság ennél zordabb. A 85 százalékos visszaszorítást egyetlen dolog idézte elő, márpedig, hogy múlt év októberétől 5 pennyt számítanak fel értük a kereskedelmi egységekben.
Azaz öt penny 85 százalékot jelentett a zacskófelhasználásban, ugyanis 7 milliárd műanyagzacskó helyett már csak 500 millió darab fogy az egyszer használatos műanyagzacskókból. Ami hatalmas előrelépést jelent, tekintve hogy a két adat közt csupán egyetlen év telt el.
Anglia Nagy-Britannia utolsó része, amely fizetőssé tette a műanyag bevásárlótáskákat. Skóciában, Walesben és Észak-Írországban ezzel a módszerrel már sikerült jelentősen csökkenteni az egyszer használatos zacskók számát.
A britektől az Északi-sarkvidékig
A londoni Imperial College egy minap közzétett tanulmánya szerint a Nagy-Britannia körüli vizekbe kerülő műanyaghulladékat az óceáni áramlatok futószalagként szállítják északra, két év alatt elérnek az Északi-sarkvidékre, ahol évekig keringenek körbe-körbe.
Korábbi becslések szerint legkevesebb egytrillió darab műanyahulladék fagyott bele az arktiszi tengeri jégbe az elmúlt évtizedekben, ami azt jelenti, hogy a területen még a jól ismert csendes-óceáni szeméttakarónál is koncentráltabban van jelen a műanyaghulladék.
A szakemberek szerint öttrillió darab műanyagszemét úszkál a világ óceánjaiban. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az óceánokba került műanyag hatással van az állatok egészségre, a táplálékláncon keresztül pedig az egész ökoszisztémára.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
Forrás: biokalauz.hu | Kép: geograph.org.uk