Jump to content

A farmok szennyezőbbek, mint a kipufogógázok

2016. 12. 30. 17:05

Tudtad, hogyha elfogyasztasz egy dupla baconös sajtburgert, hat darabos csirke falatkákkal már az is durván árt a környezetnek? Ez első olvasatra összefüggéstelen zagyvaságnak tűnhet, viszont van köze az igazsághoz. 

A környezet tudatosság teljes hiánya, és az állattartás bizonyos tényezőinek köszönhetően gyorsan robogunk a klímaváltozás felé, aminek hatásait a saját bőrünkön is tapasztalhatjuk. A köztudat a járműveket és az iparosodást teszi felelőssé miatta, holott a farmok és a húsfogyasztók is ugyan úgy hozzájárulnak a klímaváltozáshoz. 

Egy ezzel kapcsolatosan végzett globális kutatás eredménye érdekes dolgokra világított rá. Többek között arra is, hogy közhiedelemmel ellentétben az állattartás –szarvasmarha, tehén, stb. – kétszer annyi üvegházhatásért felelős gázt termel, mint az autók kipufogója. Csak gondoljunk bele abba, hogy mennyi farm fenntartása szükséges az ipari mennyiségű hús kitermeléséhez. A kutatás arra is kitért, hogyha a húsfogyasztási szokásainkon nem változtatunk, akkor a hőmérséklet, belátható időn belül +2 oC fokkal nőhet. Ez nem tűnik soknak, de gondoljunk csak bele, hogy ha két fokkal csökkentjük a fagyasztó hőmérsékletét, egy kicsit a jég megolvad.

A farmok gázkibocsátása a globális káros anyag kibocsátás 14,5%-át adja. Ez több mint az autók, hajók, és vonatoké összesen. Ugyan a jelenlegi technológiai fejlettségnek köszönhetően elméletileg sikeresen csökkenthető lenne ezen gázok légkörbe jutása, de a gyakorlat azt mutatja, hogy mégsem, mivel a hús iránti kereslet, egyre csak növekszik. A kutatás azt is előre vetítette, hogy 2050-re a húsfogyasztás 76%-kal fog növekedni, míg a gabonaféléké csak 40%-kal.

A felmérésben megkérdezettek 69%-a választotta a közlekedést a fő környezetrombolónak, míg a farmokra csak az emberek 29%-a tette az X-et. Ebből is látszik, hogy csak akkor lehetne tényleges változást elérni, ha nagyobb figyelmet kapna ez a téma, illetve, ha tényleg tudatosulna az emberiségben, hogy a mértéktelenség nem jó, mert egy idő után nem lesz képes a kereslet ütemében újratermelődni a kínálat.

 


További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát is!

(Forrás: biokalauz.hu | Kép: iflscience.com)