Hollandiában több mint 19 ezer olyan gyermek van, aki krónikus, hosszan tartó betegség miatt nem tud iskolába járni. Az egészségügyi problémák mellett ilyenkor fennáll a kockázata, hogy a gyermek szociálisan is elszigetelődik, ami hátrányosan érintheti a fejlődését, és viselkedési, pszichés problémákat is okozhat.
A norvég No Isolation azt tűzte a zászlajára, hogy a modern technológia adta lehetőségeket a segítségnyújtásra használják fel, és olyan területeken kamatoztassák, ahol valóban sokaknak javíthatnak az életminőségén. A startup szakemberei éppen ezért kifejlesztettek az iskolások számára egy avatar robotot.
Karen Dolva, a No Isolation ügyvezetője kiemelte, hogy az AV1-et azoknak a diákoknak tervezték, akiknek hosszabb ideig otthon vagy a kórházban kell maradniuk. A robot helyettük megy iskolába, és „úgymond a szemük, fülük, hangjuk lesz a tanórákon, a délutáni szakkörön vagy akár az osztálykiránduláson”.
A kisméretű készülék 26,8x17,5x12,9 centiméter, és súlya csupán egy kilogramm. Az akkumulátorai akár 8 óra üzemidőt is lehetővé tesznek. A gép 13 megapixeles kamerát kapott, és horizontálisan 360 fokos körben is képes videókat készíteni.
A Vodafone új IoT-fejlesztéssel segíti a projektet
A távközlési vállalat Hollandiában és Európa nagy részén is együttműködik a No Isolation céggel. A közös munka célja, hogy biztosítsák a megfelelő hálózati kapcsolatot a gyermekek és a robotok között. Ezt pedig az új dolgok internete technológia segítségével tudják megvalósítani.
A holland Vodafone technológiai igazgatója elmondta: „a gyermekek valóban úgy érzik, mintha ott lennének, ahol az avatarjuk. Ennek a megteremtéséhez pedig mindenképpen szükséges egy megbízható, kiváló minőségű videókapcsolat. A ’hagyományos’ IoT-megoldások általában kis mennyiségű adatokat továbbítanak. A Vodafone viszont egy olyan speciális IoT-szolgáltatást is fejlesztett, amely nagy mennyiségű adatok folyamatos továbbítására is képes. Ezt használja az AV1 is a videostreamingek küldésénél”. A készülék képes a Wi-Fi és 4G hálózatokhoz kapcsolódni, valamint titkosított csatornán keresztül küldi az adatokat a gyermek okostelefonjára vagy tabletjére.
Már több mint 400 robot „állt munkába” hét európai országban. A No Isolation abban bízik, hogy a Vodafone-nal való együttműködésnek köszönhetően világszerte egyre több érintett diáknak tudnak majd segíteni.
Idősek számára fejlesztett robot lett az év innovációja
A segítő gépezetek térhódítására egy másik példa az ElliQ. A robot év elején a CES szakkiállításon a legjobb innovációnak járó kitüntetést nyerte el a Smart Home kategóriában.
Az izraeli fejlesztés célja, hogy segítsen az időseknek megőrizni a szellemi-fizikai aktivitásukat, emellett a családok kapcsolattartásában is fontos szerepet játszhat a digitális szakadékok áthidalásával. Az ElliQ a személyre szabott szolgáltatás jegyében például kiismeri a felhasználó szokásait, ízlését, majd pedig ezzel összhangban ajánl digitális tartalmakat.
A „személyi asszisztens” mozgásra is buzdítja az időseket, emlékeztet a gyógyszerek bevételére vagy a programokra, orvosi vizsgálatokra is. A robotot ráadásul szándékosan úgy tervezték meg, hogy a „természetes kommunikáció” jegyében emberi érzéseket tükrözzön hangok, testbeszéd, fények és képek segítségével.