A zsebben elférő chipes ultrahang gyártására a támogatás olyan helyekről érkezett, mint a Fidelity, a Fosun Pharma vagy a Bill and Melinda Gates Foundation. A startup alapítója sem akárki: Jonathan Rothberg, a Yale orvosi karának docense, a LAM Therapeutics orvosi szaklap alapítója és elnöke, aki a DNS-szekvenciálás egyik úttörője is.
Ahogy John Martin, a cég orvosigazgatója a Business Insider érdeklődésére magyarázta: „olcsóbb és könnyebben kezelhető eszközt akartunk készíteni, melynek képét egyszerűbb értékelni. A cél, hogy nemcsak az Egyesült Államok minden egészségügyi szolgáltatójához juthassunk el vele, hiszen a világ lakosainak kétharmada nem fér hozza képalkotó diagnosztikai ellátáshoz”.
Szinte minden betegségnél használható
Az ultrahang a legbiztonságosabb és a leginkább elterjedt orvosi képalkotó készülék. Rendkívül sokoldalúan használható, vizsgálható vele például a vér áramlása, vagy felfedezhetők a testen belüli eltérések, tumorok.
Az átlagosan 60-80 ezer dollárba kerülő hagyományos készülékek működésének alapját a piezoelektromos kristályok adják, melyek elektromos inger hatására különböző frekvencián rezegnek, ez alakul át ultrahanggá. A Butterfly iQ ezt a technológiát apró szilikon chipekre helyezi, melynek 9 ezer apró, dobszerű szerkezete fogadja és bocsátja ki a hangot.
Gyakorlott szem kell az eredmények kiértékeléséhez
Manapság egyre több szakember használja a vizsgálati módszert, alkalmazásának azonban gátat szab a szakmai tudnivalókon felül a gép mérete, ára és korlátozott elérhetősége is.
Az új eszköz viszont mindössze kétezer dollárba kerül, a mérete akkora, mint egy villanyborotva. Egy iPhone-hoz csatlakoztatva bárhol percek alatt elkészíthető vele a test szinte bármely területéről a megfelelő felvétel.
13-féle beállítása révén vizsgálhatók vele a csontok, izmok, az aorta, a hólyag, a felnőttek vagy akár a csecsemők hasürege, valamint a keringés is - írja az m2mzona.hu.
Nem helyette, hanem előtte
Az eszköz egyelőre nem a hagyományos készülékek kiváltására szolgál. Első, a kritikus állapotokat kiszűrő vizsgálati módszerként funkcionál, melynek kiértékeléséhez nem kell speciális végzettség. Jó szolgálatát tehet a világnak azon a részein is, ahol nem áll rendelkezésre a hagyományos ultrahang.
A felvétel a megtekintést követően az applikáció segítségével megjegyzésekkel látható el és elmenthető. Az azonosításra nem alkalmas módon a felhőben tárolt kép aztán akár egy alaposabb kiértékelést végző szakembernek is eljuttatható.
A cég jövőbeli tervei között szerepel, hogy az alkalmazás egyes részeibe beillesszék az elektronikus kórlapokat. Hosszú távon pedig a mesterséges intelligencia segíthet az ultrahang elemzésében és az egyszerűbb esetek távdiagnosztizálásában.