Az Európai Bizottság (EB) tagjai azt fontolgatják, hogy 2030-ra csak nem kötelező célszámokat fogadnak el a megújuló energiaforrások szerepéről. Az EB január 22-én fog javaslatot tenni az EU 2030-as energetikai célkitűzéseiről. A Financial Times információi szerint azonban még jelentős eltérések vannak az egyes biztosok álláspontjában, és a különböző kormányok, az energiaszektor szereplői és a környezetvédők is próbálják befolyásolni a döntést.
Étkezéseink során nagyon sok olyan anyagot is beviszünk a szervezetünkbe, ami csak felesleges anyagként jelenik meg az élelmiszerekben, de az egészségünkre nincs jó hatással. Mik ezek az anyagok? Adalékanyagok, mint például az ízfokozók, vagy a felesleges sómennyiség – ezekből többfélét is tartalmaznak az áruházakban kapható élelmiszerek. Az olyan termékek, melyek csak „ízű” jelzéssel vannak ellátva, tipikusan a műanyag ételek közé tartoznak – ha fontos a szervezete egészsége, akkor az ilyen ételekkel, italokkal ne is foglalkozzon.
Kozmetikumok és növényi gyógyszerek alapanyaga, fűszernövények kivonata készül biotechnológiával a Tolna megyei Bikácson, a cég több százmillió forintos árbevételt vár az idén. A kutatások több mint tíz éve kezdődtek, a bikácsi telephely létrehozása is több évre tekint vissza, a gyártást és kutatást végző Herb Extract Factory Kft. 2013-ban alakult.
2020-ra a teljes energiafogyasztás 20 százaléka kell, hogy megújuló energiaforrásból származzon – ezt még 2009-ben írta alá az unió 28 országa. Még van jó néhány év hátra, de az EurObserv’ER adatai szerint, míg 2011-ben a teljes energiafelhasználás 13,1 százaléka származott megújuló energiából, addig 2012-ben már 14,4 százalék. Természetesen nem minden tagállamban ugyanolyan optimális a helyzet. A tagállamoknak csaknem a fele az össz uniós átlag alatt van, köztük Magyarország is.
Reményt keltőnek tartják az ombudsman korábbi állásfoglalását a kishantosi biogazdaságnál, amely új megvilágításba helyezheti a gazdálkodó szervezet által benyújtott keresetet is. „Minden esély megvan arra, hogy Kishantos a jövőben tovább működjön” – nyilatkozta Ács Sándorné.
Nyíregyháza zöld megye státuszát is erősítené a Keleti Kapu Ökotermesztők Egyesülete. A múlt év decemberében Nyíregyházán létrejött egyesület, amelynek egyaránt részesei alapanyag-előállítók és feldolgozók, forgalmazók, K+F munka résztvevők, humán¬erőforrás-szervezők.
Bio, gyorsan elkészíthető, olcsó és tökéletesen működik. Csak félig újdonság az algából készülő kőolaj ötlete. A szakemberek eddig is tudták, hogy évmilliók alatt éppen algákból és más hasonló mikroorganizmusokból alakult ki a kőolaj, de eddig éppen a túl hosszú idő miatt nem tudták reprodukálni a sokat érő ásványi kincset.
Legyen szó akár táplálkozásról, vagy bőrünk, hajunk ápolásáról, egyaránt fontos a természetes és vegyszermentes alapanyagok használata. S bár a bioételeknek már nálunk is szép számú híve van, a natúr- és biokozmetikumokkal még csak barátkozunk.
Ha uniós támogatások is kilátásban lesznek, akár már jövő év elején elkezdheti építeni a grandiózus pécsi naperőművet a német-magyar vegyes vállalat. A tervek szerint mintegy kétezer négyfős család éves energiafelhasználását termelhetik így meg. Pécs kiváló adottságokkal rendelkezik egy naperőmű számára, hiszen a napsütéses órák száma magas, az időjárás kellően kedvező ilyen energiaforrások kiaknázására, sokkal jobb, mint Németországban.